banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Şubat 2016 Pazartesi 08:03
Haziran: Gericiliği yıkalım

SERBAY MANSUROĞLU / serbaymansur@birgun.net

Birleşik Haziran Hareketi Eğitim Meclisi temsilcileri dün İstanbul Cağaloğlu’nda biraraya geldi. Haziran Hareketi’nin gündeminde bugün açılacak olan okullar vardı. Haziran Eğitim Meclisi’nden Yasemin Şenkal, okulların dinselleştirildiğini, parasız ve kamusal eğitimin bir hak olmaktan çıkarıldığını belirtti, mücadele çağrısı yaptı.

Yasemin Şenkal şu ifadeleri kullandı: AKP iktidarı sadece kamuya ait değerleri çalmıyor, sadece parklarımızı, ormanlarımızı ve derelerimizi tarumar etmiyor, eğitim alanındaki gerici uygulamalarıyla çocuklarımızın geleceğini çalmaya ve bu toplumun aydınlanmacı birikimini darmadağın etmeye çalışıyor. Çocukların geleceğinden endişe duyan veliler, güvencesiz iş koşullarında çalışmaya zorlanan öğretmenler, ezilen, dışlanan, yok sayılan tüm dil, inanç ve kimlik sahipleri. Çağrımız yarını birlikte kuracağımız tüm halkımızadır, tüm aydınlanmacı, devrimci, demokrat, laik insanlaradır.

Haziran Eğitim Meclisi, eğitimde dönüşümü şu tespitlerle açıkladı:

* Çok sayıda eğitim kurumu, bilimin öğretildiği mekanlar olmaktan çıkarılarak ibadathanelere dönüştürüldü.

* Eğitim AKP’nin yeni bir rejim inşa etmek için kullandığı araç oldu.

* Eğitimde yeni düzenlemeler yapıldı. Dindar ve kindar nesil hedefi hayata geçirildi.

* Parası olanlar özel okullara yönlendirilirilirken yoksul çocukları imam hatiplere mahkum edildi.

* Biat etmeyip hak arayan öğretmenler kovuşturmaya uğradı, tehdit edildi, açığa alındı, itibarsızlaştırıldı.

* Taşeron çalıştırma tehdit olarak kullanıldı, kullanılıyor.

* TEOG, LYS, YGS, ALES gibi sınavlarla öğrenciler bunaltıldı. Çocuk intiharları arttı.

* Değerler Eğitimi altında bir inanç grubunun değerleri dayatıldı, dayatılıyor.

* 4+4+4 sonrası çok sayıda kız çocuğunun eğitim almasının önü kapatıldı.

***

Haziran’ın çağrısı

1- Gelin omuz verin. Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve imam hatipleştirmeye son verilmesi talebini birlikte dinlendirelim.

2- Çocuklarımızı Ortaçağ karanlığına teslim etmemek için gelin birlikte yürüyelim.

3- Kamusal, eşit, ücretsiz, ve anadilinde eğitim anlayışından hareketle laik ve bilimsel eğitim mücadelesini birlikte yükseltelim.

4- Laik ve bilimsel eğitim mücadelesi aynı zamanda demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesidir. Gelin bunun için birlikte ayağa kalkalım.

5- Gelin! Omuz verin! Haziran ülkesini birlikte kuralım.

***

Tatil bitiyor, Bölge’de yine okul yok

Yarıyıl tatilinin ardından 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen için bugün başlıyor. İkinci dönem ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri için liselere giriş sınavı, lise son sınıf öğrencileri için de üniversite sınavı maratonu ile geçecek.

Ancak sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Güneydoğu’da çatışmaların şehir merkezlerine taşınması nedeniyle eğitim öğretim yılının birinci dönemini okul yüzü görmeden kapatan on binlerce öğrenci, ikinci dönemde de okula gidemeyecek. Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların yaşandığı Güneydoğu’da eğitim adeta felç oldu. Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde eylül ayından beri yaşanan çatışmalar nedeniyle 114 bin öğrenci okula gidemedi. Eğitim yılının birinci döneminin kapandığı 22 Ocak’ta, Cizre’de 104 okulda öğrenim gören 41.127 öğrenci, Silopi’de 68 okulda öğrenim gören 39.128 öğrenci, Sur ve Nusaybin’de 10’ar bin öğrenci karne alamadı.

Bugün ise sadece Silopi’de, geçen dönem okula gidemeyen 15 bine yakın öğrencinin okula başlaması bekleniyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 08.02.2016 08:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177