banner200
banner235
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 09:03
‘Haziran aşkıyla durmadan çalınız’
banner188
banner213
banner230

Bu yıl Shakespeare’in ‘Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız’ dizelerinden esinlenen İstanbul Müzik Festivali başlıyor. 24 Haziran’a kadar İstanbul’un 17 farklı mekânındaki 26 konserle müzik dolu bir ay vadediyor. Festival bu akşam Lültfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda Uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev’in seramonisiyle yolculuğuna çıkıyor. Türkiye’deki bu ilk konserinde Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu’nun “parlak bir vitüözite” olarak tanımlanan yorumuyla müzikseverlerin karşısında olacak Masleev’e Sacha Goetzel yönetimindeki festivalin yerleşik orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Shakespeare’in 400 yıllık kültürel mirasını kutlamak üzere yazarın ‘On İkinci Gece’ etrafında kurgulanan festivalin açılış konserinde ayrıca, Şostakoviç’in en başarılı film müziği olarak görülen Hamlet Süiti de seslendirilecek.
Festivalin bu yıl Onur Ödülü ise eğitmen ve çağdaş müzik bestecisi İlhan Baran’ın. Baran’a ödülü festivalin açılış gecesinde alacak.
Festival çağımızın en büyük virtüözlerinden İdil Biret ile klasik müzik severlere unutulmayacak bir ‘Piyano Maratonu’ yaşatmaya da hazırlanıyor. Barok dönemden 20. Yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuvarlı maraton ile bu sene 75. yaşını kutlayan İdil Biret, yarın akşam Boğaziçi Üniversitesi Albert LongHall’da, 5 Haziran’da Süreyya Operası’nda ve 8 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde konserler verecek.


Yıldızlar Buluşması’nda
Festivalin Yıldızlar Buluşması’nın ilkinde klasik müzik dünyasının efsanevi isimlerinden piyanist Maria João Pires, düzenli işbirliği yaptığı usta çellist Antonio Meneses ile yer alıyor. İkili 4 Haziran’da Süreyya Operası’nda vereceği konserde, Beethoven’in 4 numaralı Viyolonsel Sonatı ve Piyano Sonatı No.32’yi, Brahms’ın 1 numaralı Viyolonsel Sonatı’nıve Falla’nın Popüler İspanyol Süiti’ni seslendirecek.
Haftasonu Klasikleri’nde
İstanbul Müzik Festivali tarafından iki yıldır düzenlenen ve müzikseverlerin ilgiyle karşıladığı Hafta Sonu Klasikleri festival boyunca Cumartesi ya da Pazar günleri açık havada gerçekleştirilecek ücretsiz konserlerle devam edecek. Hafta Sonu Klasikleri’nin ilkinde, 5 Haziran 11.00’de Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Konserde, Viyanalı yaylı çalgılar dörtlüsü Auner Quartet dinleyicilere keyifli bir program sunacak.
Festival biletleri Biletix satış sistemi ve Ana gişe İKSV’den ve festival süresince Aya İrini Müzesi’nde yer alan gişeden de alınabilir. Konservatuarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek.
Festivalde kimler yok ki!
Festivale aralarında Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Gérard Caussé, Patricia Petibon, Alice Sara Ott, Maxim Vengerov, Richard Galliano gibi isimlerle, dünyanın önde gelen topluluklarından Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası, Orchestra of the Swan ve Academy of St Martin in the Fields’in de bulunduğu 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçı katılacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol