banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 14:43
Hayvan hakları için 33 maddelik kanun teklifi TBMM'ye sunuldu
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, TBMM Başkanlığı’na 33 maddeden oluşan bir teklif sunarak Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını önerdi. Teklifte hayvanlara eziyet edenlere 5 yıla kadar ceza verilmesi de yer alıyor.

TBMM Başkanlığı’na sunulan 33 maddelik teklif, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Sunulan değişiklik teklifi, kanunun adının Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesini, ‘hayvan bakımevi’ ve ‘müşahade merkezi’ kavramlarının kanun metnine eklenmesini, evcil hayvanın bakımı ve sahiplenilmesi ile ilgili gerekli eğitim programına katılmayan birinin, evcil hayvan edinmemesini de öngörüyor.

Acı Veren Deneylere Yasak

Teklifte öne çıkan diğer başlıklar şöyle;

-Hayvanlara kuyruk ve kulaklarının kesilmesi, ses tellerinin alınması, tırnak ve dişlerinin sökülmesi gibi cerrahi müdahale yapılması ve hayvanlara acı veren deneylerin yasaklanması.
-Hayvanların internet üzerinden satışının yanı sıra hayvanları kumar, eğlence ve gösteri amacıyla kullanmanın da yasaklanması
-Dini amaçlı ve tüketim amaçlı hayvan kesimi dışında hayvanların kesilmesinin yasaklanması
-Besi hayvancılığında, kurbanlık hayvanlar da dahil olmak üzere hayvanların en az acı veren yöntemlerle kesimlerinin yapılması
-Yeni hayvanat bahçeleri kurulmasının yasaklanması
-Hayvanlara eziyet edenlere 3 yıldan 5 yıla kadar ceza verilmesi

“Toplumun Vicdanı Yaralandı”

Teklifin gerekçesi olarak şöyle denildi: “Hayvanlara yapılan kötü muamele ve cezaların etkisiz kalması nedeniyle, toplumun vicdanının bu yasanın çıktığı zamandan beri yaralandığı bir gerçektir. Haklarının güvence altına alınması amaçlanmaktadır”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol