banner200
banner235
banner225
27 Temmuz 2016 Çarşamba 11:03
Hayati tehlikesi bulunan Sibel Çapraz’ın ilk duruşması bugün
banner188
banner213
banner230

27 Kasım’da Yüksekova’da polisin hendekler nedeniyle mahallelere düzenlediği bir operasyon sırasında silah sesleri üzerine gittiği mahallede vurulan DBP’li Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz'ın "örgüt üyesi” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görülecek.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, DBP’li Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz (35), 27 Kasım’da Yüksekova’da polisin hendekler nedeniyle mahallelere düzenlediği bir operasyon sırasında silah sesleri üzerine gittiği mahallede vuruldu. Karnından ve kolundan vurularak ağır yaralanan Çapraz, 96 günlük tedavi sürecinde 15 ameliyat geçirdi. Çapraz, tedavisi bitmeden “örgüt üyesi” iddiasıyla 2 Mart’ta tutuklandı.

Bağırsakları dışarıda olan, sondayla yaşayan, kolunu kullanamayan, tek başına yürümeyen ve hiçbir ihtiyacını karşılamayan Çapraz, Bakırköy Cezaevi’nden geçtiğimiz haftalarda İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Çarpraz, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın “sağlık koşulları nedeniyle cezaevinde kalması uygun değildir” raporuna karşın İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde tek başına bir odada tutuluyor. Çapraz’ın dışarıda olan bağırsaklarının toplanması için 5 ay önce olması gereken ameliyatı hala olmaması, büyük risk yaratırken, geçen sürede kullanamadığı sağ kolu için de 3 kez ameliyat olması gerekiyordu.

Ağabey Çapraz: Sibel’in hayatı tehlikede adalet bekliyoruz

Sibel Çapraz, Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlayacak yargılamada İzmir’den SEGBİS sistemiyle ifade verecek. Tedavisi tamamlanana kadar tutuksuz yargılanmasını talep eden ağabeyi gazeteci Necip Çapraz, “Aylardır yollardayız, cezaevi kapılarındayız. Her an bir şey olacak korkusuyla yaşıyoruz. Bağırsaklarının içeri alınması için 5 ay önce ameliyat olmalıydı.

Kolundan da 3 ameliyat geçirmesi gerekiyor. Sibel’in tutuklanmasına karar veren hakim de darbeye yönelik operasyonda gözaltına alındı. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Daha fazla mağdur edilmeden bir an önce tahliye edilerek tedavisini yapılmasını, tedavisi bitne kadar tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz. Kamuoyundan duyarlılık bekliyoruz. Adaletin tecelli etmesini istiyoruz . Sibel’in hayatı tehlikede. TİHV’in raporu da var cezaevinde yatması uygun değil. TTB de bu konuda bir rapor hazırlıyor” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.07.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol