banner200
banner235
banner225
12 Eylül 2016 Pazartesi 18:23
Gülen'in, darbe girişimi öncesi 3 pilotla görüştüğü iddia edildi
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Akıncı hava üssünde görevli 3 pilot teğmenin, Mart ayında ABD'de Fethullah Gülen'le görüştürüldükleri iddia edildi.

Milliyet’ten Tolga Şardan'ın haberine göre, hava üssünde görevli 141., 142. ile 143. filoda görev yapan ve darbe girişiminde aktif görev aldıkları gerekçesiyle değişik rütbelerdeki 116 pilot gözaltına alındı.

Pilotlardan 94’ü ilk aşamada tutuklanarak cezaevine gönderildi. İlk aşama soruşturmadan sonra savcılık talimatıyla harekete geçen polis, ikinci aşamada TSKmensuplarıyla bağlantı kuran ve onları cemaat adına yönlendiren “mahrem abi”lere yönelik çalışma başlattı.

Pilotların 'cemaat imamı' olarak görev yapan mahrem abilerin varlığını ve kimliklerini belirleyen polis, 146 kişiyi “imam” oldukları gerekçesiyle gözaltına aldı.

Söz konusu 146 kişiden 133’ü tutuklandı. Tutuklanan 133 kişi içinde 59 kişinin TSK ile bağlantılı “mahrem abi”, 43 şüphelinin ise yine cemaat içinde “ev abisi” olarak tanımlanan kişilerden olduğu ortaya çıktı. Yapılan soruşturmada, cemaat içinde çok gizli olarak çalıştıkları tespit edilen mahrem abiler arasında 9 mühendis, 3 maliye uzmanı, 1 gümrük müfettişi, 3 belediye çalışanı, 16 öğretmen, 2 hakim ve 1 komiser bulunduğu belirlendi. Diğer mahrem abilerin ise esnaf olduğu anlaşıldı.

Akıncı Hava Üssü ile ilgili yürütülen “mahrem abiler” soruşturmasında bazı bilgilere ulaşıldı.

Savcılık talimatıyla soruşturmayı yürüten polis, hava üssünde görevli 3 pilot teğmenin, darbeden önce mart ayında ABD’ye Pensilvanya’ya götürüldüğü ve bizzat cemaat lideri Fetullah Gülen’le görüştürüldükleri belirlendi.

Hava üssündeki 141. filoda görev yapan üç teğmenin, iki yıl önce Hava Harp Okulu’nu bitirip TSK’da göreve başladıkları ve önce F-4 uçakları için eğitim aldıkları, ardından da F-16 uçaklarının kullanımı için kursa başladıkları tespit edildi.

Pensilvanya’ya kendilerinden sorumlu “mahrem abiler” aracılığıyla götürülerek Gülen'le görüştürülen pilot teğmenlerin, darbe girişiminden hemen önce F-16 uçuş kursunu tamamladıkları ardından da darbe gecesi hava üssünde uçuş için görev aldıkları saptandı.

ABD’deki görüşme sırasında, Gülen’in 3 teğmenle görüşmesinde aldıkları kursun durumunu sorduğu, bitip bitmediği konusunda değerlendirmeler yaptığı ortaya çıkarıldı. Polisin yaptığı tespitlerin resmi kayıtlara girdiği öğrenildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.09.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol