banner200
banner235
banner225
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:43
Gözler Avrupa Birliği'nde; vize muafiyeti raporu bugün
banner188
banner213
banner230

AB Komisyonu, Türkiye ile birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu yayımlayacak. Avrupa Birliği, 18 Mart’ta gerçekleşen 3. Mülteci Zirvesi’nde varılan anlaşma kapsamında yer alan Türkiye vatandaşları için Schengen üyesi ülkelere vize serbestisi sağlayacak 72 kriterin tamamlanıp tamamlanmadığına dair raporunu açıklayacak. Metinde Türkiye'den, parmak izi bilgisinin de yer aldığı biyometrik pasaportların çıkarılması, Geri Kabul Anlaşması'nı Haziran ayında uygulamaya başlaması ve AB vatandaşlarının kimlik bilgilerinin korunması gibi konularda adım atmasının istenmesi öngörülüyor.

AB ülkeleri için vize muafiyeti resmi gazetede

Türkiye, vize muafiyeti koşullarından biri olarak aralarında Kıbrıs'ın da bulunduğu 11 AB üyesi için vize zorunluluğunu kaldırdı. Karar salı günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu, AB ile yapılan mülteci anlaşmasının uygulanması karşılığında Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması için Türkiye'den yerine getirmesi beklenen 72 kriterden biriydi.

Davutoğlu ile Juncker görüşmesi

Başbakan Davutoğlu, AB Komisyonu Başkanı Juncker ile telefonda görüştü. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen görüşmede, 18 Mart'ta gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi’nde mülteciler konusunda varılan mutabakatın uygulanmasına dair görüş alışverişinde bulundu. Zirvede varılan mutabakatta, vize serbestisi dışında bütçe politikasını içeren 33. faslın açılması, Türkiye, Suriyeli mültecileri geri almayı kabul etmesi ve 2018’e kadar ek bir 3 milyar Euro daha Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye mülteci projeleri kapsamında gönderilmesi bulunuyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol