banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 08:22
Görüşme başlamadan kaybetmeyi başardılar
banner188
banner213
banner230

Suriye’deki cihatçılara “Şam’da namaz kılma” hayaliyle destek veren ve her hamlesiyle savaşı tırmandıran AKP iktidarı, Cenevre görüşmelerinin şimdiden kaybeden tarafı oldu

Suriye’deki cihatçılara “Şam’da namaz kılma” hayaliyle destek veren ve her hamlesiyle savaşı tırmandıran AKP iktidarı, Cenevre görüşmelerinin şimdiden kaybeden tarafı oldu

Kimsenin PYD’ye Türkiye gibi yaklaşmadığı iyice belli oldu. PYD lideri Salih Müslim’in özel davetle Cenevre’de bulunuyor olması bile PYD’ye verilen önemin bir işareti.

Rusya’nın, “PYD için ısrarcı olmayacağız” açıklaması AKP açısından bir zafer değil. Çünkü Rusya, devlet altı bir yapı olan PYD’de ısrar ederek görüşmeleri tıkamak istemiyor.

Öte yandan artık “Esad’sız bir çözüm” isteği Türkiye için de sürdürülebilir bir ısrar olmaktan çıktı. “10-15 gün içinde Emevi Camii’nde namaz kılma” hayali Esad gerçekliğine çarptı.


Türkiye, düşürdüğü Rus savaş uçağı ve ardından baş gösteren gerginlik nedeniyle PYD’ye, “Fırat’ın batısını geçmiş” olmasına rağmen müdahale edemedi.

TSK uçakları, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye sınırında ‘denetleme’ uçuşunu 16’lık filolar halinde yapabiliyor. Çünkü Rusya, Suriye sınırına S-400 füzeleri yerleştirdi.

Uçak krizinden sonra Türkiye, IŞİD’i vurmak için sınıra uçak gönderemiyor. Rusya’nın sınıra dayanmasıyla Ankara, Türkmenlere istediği lojistik destekte de bulunamıyor.

Türkiye’nin iç politika malzemesi haline getirdiği Suriye Türkmenleri’nin Cenevre görüşmelerinde yer alması, yaptığı dolaylı girişimlere rağmen başarısızlıkla sonuçlandı.

Çizgileri üstünde seksek oynanan ülke

Lavrov: PYD’siz olmaz

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 08:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol