banner200
banner222
04 Şubat 2016 Perşembe 11:22
Google'dan IŞİD aramaları için 'istisnai' uygulama
banner188
banner213
banner230

Arama motorları ve sosyal medya şirketleri, IŞİD üyeleri ve destekçilerinin propagandalarıyla mücadele için baskı altındaydı.

BBC Türkçe'nin haberine göre IŞİD bağlantılı Twitter hesaplarının sayısının 50 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Google'ın başlattığı pilot program, internette 'radikal örgütlere' ilişkin zararlı görülen ifadeler arayanların 'tam tersi anlatımlar içeren' internet sitelerini görecekleri anlamına geliyor.

Şirket, yeni uygulamasını İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda milletvekillerine tanıttı.

'AdWords Grants' adlı pilot program, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, Google'a radikal hareketlerle ilgili arama yapıldığında, radikalleşme karşıtı reklamlarını gösterme şansı tanıyor.

Avam Kamarası'ndaki oturumda Twitter'da, kullanıcılar tarafından 'terörle ilgili içerik' girdiğinde otomatik olarak polise haber verilmediğini söyledi.

Twitter yöneticilerinden Nick Pickles, emniyet yetkilileriyle iletişime geçmeleri için 'hayati tehlike içeren' durumlar olması gerektiğini belirtti ve platformun halka açık olmasından dolayı yüklenen içeriğin görünür olduğunu ifade etti.

Twitter geçen yıl on binlerce radikal hesabı kapattığını ve 100'den fazla çalışanının da içerikleri kontrol ettiğini söyledi.

'Facebook IŞİD'in düşmanı haline geldi'

Facebook yöneticisi Simon Milner de milletvekillerine, platformun 'IŞİD'in düşmanı' haline geldiğini belirtip "İnsanları korumak bizim önceliğimiz. IŞİD de bunun bir parçası fakat ilgilendiğimiz tek radikal örgüt değil" diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol