banner200
banner222
21 Haziran 2016 Salı 12:03
Gizlilik olmadığı halde dayak görüntüsü verilmiyor
banner188
banner213
banner230

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Antep’te, 21 Mart’ta tamamı 18 yaşından küçük olan dokuz çocuk tutuklanarak, Antep E Tipi Cezaevi’ne konuldu. İddiaya göre bu çocuklar cezaevine girerken gardiyanlar tarafından çırılçıplak soyularak tekme tokat dövüldü. Avukatları Hasan Önder Sulu, 1 Nisan’da Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, çocukların cezaevine girişlerine, aranmalarına ve koğuşlarına götürülmelerine ilişkin görüntülere el konmasını ve bir örneğinin kendilerine verilmesini istedi.

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı, gizlilik kararı olmadığı halde, görüntülerin verilmesini reddetti. Sulu da Antep 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. İtirazı değerlendiren hakim, talebi değerlendirmenin hakimliğin görevi alanında olmadığını belirterek, “Bu talebin başsavcılığın iç bünyesinde çözülmesi gereken husus olduğunu, hakimliğin talepte bulunana örnek vermesi hususunda karar verme yetkisi ve görevinin bulunmadığını” kaydetti.

Avukat Sulu, “Dosyada gizlilik kararı yok. Mağdurların dosyaya erişimi gerekçesiz şekilde engelleniyor. Bunun bir yaptırım da yok. İtiraz yaptığımız merci, savcılığı denetlemesi gerekirken, bu yola başvurmuyor. Denetim mekanizmaları çalışmıyor” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.06.2016 12:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol