banner200
banner222
25 Ocak 2016 Pazartesi 09:22
Gelecek için ‘omuz omuza’
banner188
banner213
banner230

GÜLSEN CANDEMİR- gulsencandemir@birgun.net

İzmir Karabağlar Haziran Meclisi, ‘Türkiye’nin geleceği’ konulu panel düzenledi. Panelde Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi ve ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, ile CHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, ülke gündemini değerlendirdi.
Panelde ilk sözü alan Alper Taş, AKP’nin fiilen uyguladığı diktatör rejimini yasal zemine taşıyarak meşrulaştırmak istediğini ileri sürdü. Anayasa tartışmalarının asıl nedeninin bu olduğunu söyleyen Taş, “Yoksa AKP’nin yeni, demokratik bir anayasa yapma derdi yok. 2010 referandumunda yaptıklarını şimdi yine denemek isteyecekler. Biz 12 Eylül darbe anayasasına da karşıydık, AKP’nin yeni anayasa altında uygulamak istediği baskı rejimini yasal hale getirecek yasasına da karşı olacağız” diye konuştu.

‘Meclisler yaratmalı’
Yeni anayasaların demokratik ülkelerde kurucu meclisler ile yapıldığını hatırlatan Alper Taş, toplumun tüm kesimlerini içine alan kurucu meclislerin talepleri ile ortaya çıkacak bir anayasanın ancak yeni ve halkın isteyebileceği bir anayasa olacağını dile getirdi. Eşitsizliklerin olduğu, temsil oranının adil dağıtılmadığı bir meclisin yapacağı anayasanın haklar tarafından kabul edilemez olduğunu söyleyen Taş, AKP’nin dayattığı fiili başkanlık karşısında halkın da kendi meclisleri ile karşı durması gerektiğini o nedenle Karabağlar Meclisi gibi meclislerin yurdun dört bir yanında kurulması gerektiğini belirtti. Taş sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiye yangın yeri, Türkiye yanıyor. Patlamalar, bombalamalar oluyor. Bunlara karşı olanların sesi ise az çıkıyor, bizler sesimizi daha çok çıkarmalıyız. Kalabalık olmalı daha çok insanla bir araya gelmeliyiz.”

Çıkar yol: Birleşmek
Alper Taş’ın ardından söz alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, ülkenin durumunun fotoğrafını çekti, mevcut durumu değiştirmenin tek yolunun birleşmek ve bir araya gelmek olduğunu söyledi. Bayır “AKP’nin baskıları arttıkça ve istediği diktatörlük rejimini inşa etmeye hız verdikçe geride ne demokratı, ne sosyal demokratı ne de sosyalisti kalacak. O nedenle bizim en kısa zamanda bir araya gelmemiz, güçlerimizi her yerde birleştirmemiz gerekiyor. Bu baskı rejimine karşı kurtuluşun başka bir yolu yok” şeklinde konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 09:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol