banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Ekim 2016 Cuma 14:03
Gazeteciye kelepçe halka gözdağıdır

Evrensel Muhabiri Cemil Uğur'un tutuklanmasını eleştiren Milletvekili Barış Yarkadaş, 'CHP olarak Cemil Uğur'un dava sürecini takip edeceğiz' dedi. Evrensel'in haberine göre,Uğur’un “Terör örgütü üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak"la suçlandığını belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

“Evrensel Muhabiri Cemil Uğur'un tutuklanması ve ters kelepçe vurularak cezaevine götürülmesi, hem gazetecilere hem de halka yönelik gözdağı sürecinin sürdüğünü gösteriyor. Bir gazeteci, elleri arkadan kelepçelenerek, cezaevine götürülüyor. Halka teşhir edilen gazeteci üzerinden, topluma mesaj veriliyor.

Bunca gün gözaltında kalan bir gazeteci, mahkemede serbest bırakılıyor ancak savcılık ısrarla tutuklanmasını istiyor... Sonuçta savcılığın istediği gerçekleşiyor."

KAÇMA ŞÜPHESİ YOK!

CHP'li Yarkadaş, Cemil Uğur'un kaçma şüphesi olmamasına rağmen tutuklanmasını da eleştirdi ve sürece ilişkin çarpıcı bir bilgi verdi:

"Cemil Uğur, 14 gün gözaltında kaldı. Mahkeme sorgunun ardından adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Her gün karakola giderek imza verdi. Dün de bir akrabasının düğünü için, şehir dışına çıkma izni alabilmek için karakola gidiyor ve polise başvuruyor.

15 GÜNDÜR KAÇMADI

Polis başvuruyu işleme koyarken, Cemil Uğur hakkında yakalama kararı olduğu görülüyor. Evrensel muhabiri bunun üzerine yaklaşık 15 gündür her sabah gelip imza attığı karakoldan mahkemeye götürülüyor. Kaçmadığı ve kaçmayacağı belli olan muhabir, buna rağmen cezaevine konuldu. Türkiye’de gazetecilik yapmak gitgide zorlaşıyor. Gazetecilik, neredeyse imkansız hale geliyor."

Bir kaç gün önce İMC TV, Hayatın Sesi, TV10 ve Özgür Radyo'nun susturulduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "İktidar, gazetecilere yönelik operasyonlara doymuyor" dedi.

TERS KELEPÇEYİ UNUTMAYACAĞIZ

CHP İstanbul Milletvekili - Medyaya Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

"İktidar, belli ki dışarıda tek bir muhalif ses kalmayana dek gözdağı operasyonlarını sürdürmeye kararlı.

Türkiye’nin aydınları, gazetecileri ve sanatçıları da bu karanlık plana karşı aynı kararlılıkla mücadele etmeli ve teslim olmayacağını göstermelidir. Biz CHP olarak hem Cemil Uğur’un hem de cezaevindeki tüm gazetecilerin dava süreçlerini yakından takip edeceğiz. Cemil Uğur'a vurulan ters kelepçeyi unutmayacağız; unutturmayacağız..."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.10.2016 14:03
Anahtar Kelimeler:
CHPDava
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177