banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Nisan 2016 Çarşamba 14:43
Fuat Avni'den yeni iddialar: Operasyon yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'yle ilgili sızdırdığı kulis bilgilerinin çoğunun gerçekleşmesi nedeniyle fenomene dönüşen Fuat Avni, Gülen Cemaat'ine yönelik yeni bir operasyon yapılacağını iddia etti.

Fuat Avni'nin yeni iddiaları şu şekilde:

1. Faşist ve avaneleri Reza'nın yakalanmasıyla girdikleri çıkmazda boğulacaklarını anladılar. Her şeyden korkuyor, titriyorlar.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

2. Faşist, Obama'nın açıklamalarını bizzat dinlemek istedi. Dinlediğinde eli ayağı sinirden titriyordu. 'Beni daha tanımamışlar' dedi.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

3. Uluslararası arenada suç sayılacak dosyaları açılacak diye yıllardır ödleri kopuyordu. Faşist, bunun için çareler arıyor.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

4. Faşist, kendine biat etmeyen kesimleri imha etmek için yeni kirli ve karanlık kumpaslar peşinde. Fidan'ın ekibi iş başında.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

5. Faşist, 'Ben yargılanırsam, hiç biriniz kurtulamazsınız' diye avanelerine korku saldıkça şer ittifakları güçleniyor.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

6. Avaneler, Faşist'in paranoyası haline gelen Cemaat için 'Terörist olduğuna inanan yok' deyince 'Buna çözüm bulun' dedi.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016

7. Başta Urfa olmak üzere birçok şehirde, Cemaat'e ait olan evler tespit edildi. Operasyon alt yapısı hazırlanıyor.

— fuatavni (@fuatavni_f) April 6, 2016


Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 06.04.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177