banner200
banner235
banner225
18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:22
Fransa’da genel grev!
banner188
banner213
banner230

DIŞ HABER SERVİSİ

Fransa’da aylardır kitlesel protestolara yol açan yeni çalışma yasası, dün parlamentoda oylama yapılmadan senatoya gönderildi. Hükümetin 49-3 sayılı yasaya dayanarak Parlamento’da oylama yaptırmaması ülke genelinde büyük tepki yarattı. Sosyalist Parti hükümeti 2015’ten bu yana dört yasayı daha bu şekilde Parlamento’dan geçirmişti. Çalışma yasası 13-24 Haziran tarihleri arasında Senato’da görüşülecek.

İş reformu yasasının geçmesinin ardından ilk genel grev 16 Mayıs gecesi itibari ile başlarken, ülkenin en büyük konfederasyonu CGT’nin Genel Başkanı Philippe Martinez, ‘işçilerin zorlu bir mücadeleye giriştiğini’ açıkladı. Kitlesel iş bırakma eylemlerinin yaşanacağı kilit sektörlerin başında demir yolları, limanlar, nakliyat ve havaalanları geliyor. CGT aynı zamanda petrol rafinerilerinde de iş bırakma çağrısında bulundu. Birçok tır şoförünün de grev kapsamında yolları kesmesi bekleniyor. Bu yol kesme eylemlerinden en çok Nantes, Caen, Marsilya ve Bordeaux bölgelerinin etkileneceği öngörülüyor.

Yedi emek örgütü (CGT, FO, FSU, Solidaires, l’Unef, l’UNL ve Fidl) 17 ve 19 Mayıs için genel grev ve eylem çağrısında bulundu. Greve gidecek sektörler şöyle:

Demiryolları

Demiryolu işçileri iş yasası reformunu ve sonuçsuz kalan müzakereleri protesto etmek için iş bırakmaya hazırlanıyor. Grevden Paris Metrosu’nun iki gün boyunca etkilenmesi bekleniyor.

CGT Tren Operatörleri Sendikası bir sonraki çağrıya kadar her çarşamba ve perşembe grev çağrısında bulundu. SUD-Rail Sendikası ise üyelerinden 11 Temmuz’a kadar her gün greve katılmalarını istedi.

Havayolları

17 Mayıs’ta ki grevden Paris’teki Orly ve Charles de Gaulle havaalanlarının etkilenmesi bekleniyor. Ancak grevin asıl etkisi 19 Mayıs’ta hava kontrol operatörleri, mühendisler, teknikerler ve yönetim kadrosu iş bıraktığında hissedilecek.

Limanlar

Le Havre ve Nantes-Saint-Nazaire liman girişlerinin TIR sürücüleri tarafında bloke edilmesi bekleniyor. Öte yandan CGT liman işçilerine 17 ve 19 Mayıs’ta grev çağrısında bulundu. Grevlere ülke çapında protesto gösterileri eşlik edecek.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 10:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol