banner200
banner222
01 Eylül 2016 Perşembe 12:23
Fotoğrafçı Marc Riboud hayatını kaybetti
banner188
banner213
banner230

Fransalı fotoğrafçı Marc Riboud, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Bianet’in haberine göre, ailesi, uzun süredir tedavi gören 93 yaşındaki Riboud’nun 30 Ağustos’ta hayatını kaybettiğini açıkladı.

Magnum fotoğrafçısı olan Riboud’nun siyah beyaz fotoğrafları dünyaca tanınıyordu.

ABD’deki Vietnam savaşı protestoları sırasında, elindeki çiçekle Pentagon önündeki güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelen aktivist Jan Rose Kasmir’in yer aldığı fotoğraf, en ikonik fotoğraflarından biri haline geldi.

İran Tahran’da Humeyni resmiyle kaplı duvarın önünden geçen çarşaflı kadınların göründüğü fotoğraf da en çok bilinen fotoğrafları arasındaydı.

Metin Göktepe cinayeti davasını takip etmişti

Riboud 75 yaşındayken, Metin Göktepe cinayeti davasının Afyon Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasını da izlemişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, bianet’te yayınlanan “90’ların Hak Mücadeleleri” yazı dizisinde Göktepe davasını takip eden Marc Riboud’dan şöyle bahsediyordu:

“75 yaşındaki dünyaca ünlü foto-muhabiri Marc Riboud’nun, Afyon Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda bir sandalye üstünden leica’sıyla fotoğraf çekmesini unutamıyorum. O dönem, duruşma salonu içinden görüntü almak serbestti. Riboud sanıkları, muhabirler ise heyecan ve şaşkınlıkla Riboud’yu görüntülüyordu.”

Marc Riboud kimdir?

1923’te Lyon yakınlarındaki Saint-Genis-Laval’da doğdu. İlk fotoğraflarını babasının hediye ettiği küçük bir Vest-Pocket’la çekmeye başladığında 14 yaşındaydı.

1945-9148 arasında bir yüksekokulda mühendislik okurken, bir taraftan da bir fabrikada çalışıyordu. Daha sonra fotoğrafçılık yapmaya karar verdi.

1953’te Life dergisinde ilk fotoğrafı yayınlandı. Yine aynı sene Henri Cartier-Bresson ve de Robert Capa’nın davetiyle Magnum’a katıldı.

Çin, Japonya, Kuzey Vietnam, Afganistan, Kamboçya, Küba, Sovyetler’de fotoğraflar çekti, Cezayir’in ve Sahra altı Afrika ülkelerinin bağımsızlaşma süreçlerini görüntüleri.

Overseas Press Club, ICP Infinity Award ve Nadar gibi ödüllere layık görüldü.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.09.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol