banner200
banner235
banner225
16 Mayıs 2016 Pazartesi 07:43
Fosil yakıtlar artık yaşamı yok etmesin
banner188
banner213
banner230

DOĞU EROĞLU dogueroglu@gmail.com @DoguEroglu

Dünya çapında gerçekleşen fosil yakıt karşıtı eylemlerin Türkiye ayağı "Fosil yakıtlardan kurtul, geleceği kurtar" çağrısıyla İzmir Aliağa ve Çanakkale, İskenderun gibi kentlerde düzenlendi. Amaç fosil yakıtların verdiği zarara dikkat çekmek.

Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın attığı imzayla Paris COP 21’de varılan mutabakat metnini resmen kabul eden ülkeler arasına katıldı. Türkiye 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı sonunda 12 Aralık 2015’te kabul edilen Paris Anlaşmasına imza atmasına attı ama AKP iktidarının kömür piyasasına ilişkin projeleri ülkenin bu imzaya ne kadar sadık kalacağını sorgulanır hale getiriyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları, AKP’nin yerli kömürü enerji üretiminde çok daha yaygın biçimde kullanma hazırlığında olduğunu gösteriyor. Üstelik planlanan kömüre dayalı termik santralların hayata geçirilmesi halinde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre birincil enerji tüketimine yaklaşık yüzde 31 buçuk oranında kaynaklık eden kömürün payı hızla artacak.

Bu çelişkili duruma itiraz eden binlerce yurttaş ve çevre örgütü dün İzmir Aliağa’da ve pek çok kentte kömüre dayalı enerji politikalarına karşı çıktı. Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatifin, “Kömürden Kurtul Geleceğini Kurtar” sloganıyla çağrıcılığını yaptığı Türkiye'deki eylemlerde bir araya gelen binler, tüm dünyayla eşzamanlı olarak düzenlenen kömür karşıtı eylemler kapsamında hem varolan ve yapılması planlanan termik santralları hem de Türkiye’nin toplum ve doğa sağlığını bozan, büyümeye dayalı kömür politikalarını protesto etti.İnsan pankartıyla ‘dur’
Foça-İzmir Karayolu yakınlarındaki Ilıpınar Köyünde saat 12.00’de bir araya gelen yaşam savunucuları ile İzmir ve Türkiye’nin pek çok yerinden yurttaş, çevre örgütlerinin temsilcileri, Aliağa Termik Santralının cüruf alanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “İklim için termiğe hayır,” “Termiksiz gelecek istiyoruz,” “Önünde denizsiz sırtında zeytinsiz Foça’ya hayır,” “Nefes almak istiyoruz,” “Termik bitkileri hayvanları insanları yaşatmaz,” “Ormana proje yapılmaz iklim değişikliğinin şakası olmaz,” “SOCAR kültür mirasımızı karartma,” “İklimi değil sistemi değiştir,” “Bak işte yaklaşıyor fırtına” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, kül depolama alanı yakınlarında insan pankartı oluşturarak “dur” yazdı. Sonrasındaysa kül depolama alanının sınırlarına ‘kırmızı çizgilerini’ insan zinciri şeklinde çeken eylemciler, depolama alanının yamacınaysa “Yeter! Kömürden kurtul” yazılı pankart astı.

***

DÜNYADA NE OLDU?
Uluslararası BreakFree 2016 kampanyası kapsamında, Aliağa’dakine ek olarak, Almanya, ABD, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Ekvador, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, Kanada ve Nijerya’da da 7-15 Mayıs tarihleri arasında fosil yakıtlı projelere karşı eylemler yapıldı. Eylemler arasında en dikkat çekici olanlarsa İngiltere ve Almanya’dakilerdi. Almanya’da bine yakın aktivist, Lusatia, Welzow’da bulunan, Avrupa’nın en büyük linyit santralını, “Kömürü değil, sınırları yakın” yazılı pankartlar eşliğinde işgal ederek çalışmaları durdurdu. İngiltere’de 300’den fazla aktivist Ffos-y-fran kömür madeninde üretimi engelledi. ABD’deyse New York, Washington ve Colorado ve California eyaletlerinde eylemler vardı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 07:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol