banner200
banner225
16 Haziran 2016 Perşembe 13:43
Fitch'den Türkiye için kritik açıklama
banner188
banner213
banner230

Türk Bankalarının Dış Borcu raporunu yayınlayan Fitch, bankaların iç sermaye yaratımının hala sağlam olduğunu ve bazı faktörlerin kur riskine maruz kalan şirketlerin riskini bariz şekilde azalttığını belirti.

Raporda önümüzdeki birkaç yılda liradaki değer kaybının şirketlerin TL gelir akışının döviz borçlarını kapamakta zorlayacak olması nedeniyle bankaların döviz cinsi kurumsal kredilerde kayıplar yaşamasını beklediklerini belirterek, “Türk şirketleri bilançolarındaki kur uyuşmazlığı nedeniyle EMEA bölgesinde kur riskine en fazla maruz kalan sektör” denildi.

Bu kapsamda enerji üretim ve dağıtım, gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketlerine işaret edildi.

Bankalar için bir risk olsa da hafifletici faktörler bulunduğuna da değinilen raporda, enerji ve gayrimenkul sektörlerinin fiyatlamanın ağırlıklı döviz cinsi olması nedeniyle kur riskinin ılımlı ölçüde azaldığı belirtildi. Raporda ayrıca kurumsal kredi kullanan şirketlerin genelde daha geniş ve çeşitli iş yapan grupların bünyesinde olduğu ve diğer grup şirketlerinin ihracatçı olabileceği ya da daha az borcu olabileceği bunun da grubun döviz cinsi borçlanmada etkisini sınırlayabileceği ifade edildi. (Reuters)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2016 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol