banner200
banner235
banner225
22 Ağustos 2016 Pazartesi 08:42
Fitch Türkiye'nin görünümünü 'negatif'e çevirdi
banner188
banner213
banner230

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu teyit etti, not görünümünü ise "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

Kuruluşun internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin "BBB-" seviyesindeki kredi notunun korunduğu ancak not görünümünün 15 Temmuz'da yaşanandarbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle "negatif"e çekildiği bildirildi.

"Başarısız darbe girişiminin Türkiye'nin siyasi istikrarına yönelik risklerin yükseldiğini tasdik ettiği" belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Siyasal belirsizlik ekonomik politikalar için risk teşkil ediyor ve ekonomik performansı etkilemesi bekleniyor. Büyümenin düşen yatırımlar nedeniyle zayıflaması beklenirken, Fitch'in beklentisi yıla güçlü başlanması sayesinde yüzde 3,4. Bu büyüme oranı aynı gruptaki diğer ülkelere kıyasla daha yüksek."

Derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin mali pozisyonunun ise darbe girişimi nedeniyle zayıflamayacağını vurguladı. Fitch, 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun darbe girişimi sonrası ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olacağını belirtmişti.

Kuruluş, ayrıca 22 Temmuz'da Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 23 ülkenin yerel para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notlarında metodoloji değişikliğine gitmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.08.2016 08:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol