banner200
banner222
25 Haziran 2016 Cumartesi 15:23
Fincancı: Sessiz kalmak insanlığıma ihanet olurdu
banner188
banner213
banner230

Özgür Gündem Gazetesi için yapılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için tutuklanan, TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, cezaevinde tuttuğu günlüğüne "Sessiz kalmak insanlığıma ihanet olurdu" diye yazdı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tuttuğu günlükleri yayımladı. Evrensel'de yer alan haberde Fincancı, 22-24 Haziran tarihlerinde tuttuğu günlüklerde cezaevi koşulları ve hak ihlallerini içeriden tanıklığıyla anlattı.

Günlükte şunlar yazılı:

"İnadına gülmek, inadına iyi olmak gerek" diyen Fincancı günlüklerinde tutuklanmasına ilişkin, "Tümüyle kendim için buradayım ben. Aynada suretime bakma cesaretini yitirmemek için kendimle barışık yaşamıma devam edebilmek için hem de. Yoksa ahlaksız ve vicdansız bir insan olarak yaşamaya tahammül edemezdim. Tümüyle özel hatta bencilce bir nedenim var. İnsanlık mücadelesinde kendim için istediğim haklar ve daha iyi bir yaşamı diğer insanlarla paylaşmayacaksam eğer o hakkı kullanmaya utanırım. Onun yerine mücadeleyi yeğlerim. Dostlar hiç üzülmemeli o nedenle cezaevinde bulunmaktan onur duyarım bu dönemde. İnsanlar ölürken, evlerinden topraklarından sürülürken, evleri moloz yığınına dönüp o molozların arasından beden parçaları bulunurken, en ufak haber eleştiri şiddetle karşılık bulurken diğer tarafta insanlar nefretle doldurulup nefret suçları işlemeye teşvik edilip en olmadık biçimde öldürme yöntemlerine alkış tutularak sakat bırakılırken, toplum hızla kirletilirken, sessiz kalmak önce kendime, insanlığıma ihanet olur" diye yazdı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.06.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol