banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Şubat 2016 Cuma 12:42
Financial Times: Türkiye, ABD onayı olmadan Suriye’ye giremez

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye’nin ABD’nin onayı olmadan Suriye’ye askeri bir müdahalede bulunmasının beklenmediğini yazdı. Gazete, "Türkiye’nin sınırda tampon bölge oluşturmak istediğini, bu şekilde Kürtlerin ilerleyişini durdurabileceğini" belirtti.

Haberde söz konusu tampon bölgenin oluşturulması halinde, Rusya ve Suriye ordusunun saldırısı altında bulunan ılımlı muhalif gruplar için güvenli bir bölgenin sağlanabileceği ifade edildi.

Gazete aynı zamanda, Suriyeli muhalif gruplardan bazı üst düzey yetkililerinin, Ankara ve İstanbul’daki Türk askeri yetkililerle temasa geçerek, kuzey bölgesinde bir 'İslam koalisyonu' kurulma ihtimalinin değerlendirildiği bildirdi. NATO’daki çoğu üye için Rus güçlerinin bulunduğu sıkışık bir bölgede bir ittifak üyesinin asker bulundurmasının çok rahatsız edici bir gelişme olduğu belirtilen haberde, Türkiye’nin ise ABD onayı olmadan Suriye’ye doğrudan müdahalesinin muhtemel görünmediği vurgulandı.

SUUDİ ARABİSTAN DA SURİYE’YE MÜDAHALE ETMEK İSTİYOR
Öte yandan, Suudi Arabistan’ın da Suriye’ye askeri müdahalede bulunmak istediği ifade edilen haberde, ülkenin Suriye savaşında ağırlığı kaybetmeye başlamaktan endişe duyduğu ve ABD tarafında da nüfuzunu korumak için bunu bir şart olarak gördüğü kaydedildi.

ABD IŞİD OPERASYONLARINA AĞIRLIK VERMEYİ PLANLIYOR
Bu arada gazete, ABD’nin ise IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonlara ağırlık vermek istediğini belirtti. Haberde, “Amerikan Savunma yetkilileri, Beyaz Saray'ın özel operasyonların önemli oranda artırılmasına onay verdiğini söylüyor. Ilımlı muhaliflere silah yardımı artırılabilir.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca haberde, Rusya'nın Eylül ayındaki müdahalesinin ardından Suriye'de muhalif grupların elindeki uçaksavar füzelerinin sayısının arttığı bildirilirken, asıl amacın Rusya’ya ağır bir bedelin ödetilmesi olduğu aktarıldı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 19.02.2016 12:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177