banner200
banner225
12 Nisan 2016 Salı 15:03
Figen Yüksekdağ: Bütün ülkeye el koymak için yasa çıkarıyorlar
banner188
banner213
banner230

Sur'daki kamulaştırma kararına ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bütün bir ülkeye el koymak için yasa çıkarıyorlar. Bize düşen, yaşam alanlarına en güçlü şekilde sahip çıkmaktır" dedi.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Yüksekdağ'ın konuşmasından satır başları şöyle:

">>HDP her zaman ateş altında yürüyen bir parti oldu. Ancak HDP’yi oluşturan çokluk, yani bizler biat etmeyen, teslim olmayanlarız.

>>Direnen halkların önünde hiçbir yol duramaz, bu yollara kurulan hiçbir bariyer de bizim yürüyüşümüze engel olamaz.

>>Temmuz ayından bu yana Türkiye’nin 7 ilinde uygulanan ablukalarla aslen kamu yıkımı yapıldı, 700 sivil katledildi.

>> Bakın Silopi’de sokağa çıkma yasağı tekrar başladı. Oysa, Başbakan Silopi’de siyasi şov yapmıştı.Demek ki sorun böyle çözülmüyor.

>>Sur’da yıktıkları binaları kepçelerle Dicle kıyısına döküyorlar, harfiyatın içinden parçalanmış kadın cenazesi çıkıyor!

>>Bizden susmamızı bekliyorlar, bu zulmü onaylamamızı bekliyorlar. Asla! Asla boyun eğmeyeceğiz!

>>Kamulaştırma değil, askerileştirme ve ranta oturma siyaseti uygulanıyor. AKP’nin müteahhitleri sıraya girmiş durumda.

>> Cumhurbaşkanı diyor ki, "Yıllardır Sur’u yıkmayı hayal ediyordum." Ama onun Sur için kurduğu hayal, çok yakında kabusa dönüşecek

>> Peşinde oldukları sadece Sur’un rantı değil, Sur’un ruhu ruhu. Kamulaştırma halkın tarihini, kültürünü gasp etme siyasetidir.

>> Torba yasa getiriyorlar. Yalnız Sur değil, Karadeniz’in bir yaylası, Ege’nin bir köyü, Akdeniz’in herhangi bir mezrası için.

>> Bütün bir ülkeye el koymak için yasa çıkarıyorlar. Bize düşen, yaşam alanlarına en güçlü şekilde sahip çıkmaktır.

>> İktidar, savaşa yatırımla, milli gelirde kara delikler oluşturdu. Milli gelir 80 milyar dolar küçüldü. Savaşın maliyeti 120 milyar dolar.

>> Çocuk istismarı suçunun peşindeyiz. Bu suçun, bir erkek kavgasıyla, erkek dilinin kullanılmasıyla örtülmesine izin vermeyeceğiz.

>> Cumhurbaşkanı fezlekeler için “Milletvekilliğinizin bitmesini mi bekleyeceğim” dedi. Acelesi var. Daha Saray’a ek bina yaptıracak.

>> Yasama dokunulmazlığı, halkın meşruiyetidir. Bize bunu halkların mücadelesi verdi. Sen oyla seçildiysen biz de oyla seçildik.

>> Cumhurbaşkanı’nın meşruiyetimizle uğraşmasına sabredecek değiliz. HDP ile uğraşan, kendi sonunu görür. Yargılanacaksınız!"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.04.2016 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol