banner200
banner222
17 Ağustos 2016 Çarşamba 19:03
FETÖ soruşturmasında pişmanlık çağrısı
banner188
banner213
banner230

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, pişmanlık duyup, FETÖ'den ayrılma isteğinde bulunanlar hakkında pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağını, pişmanlık duyanların savcılığa başvurmalarını istedi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan yaptığı yazılı açıklama ile, darbe girişimi sonrası pişman olan FETÖ üyelerine çağrıda bulundu.

Mustafa Ercan darbe girişimiyle ilgili olarak, "Bu girişimle ilgili cumhuriyet başsavcılıklarınca soruşturmalar yürütülmektedir. Soruşturmalar iki ana hat üzerinden yürütülmektedir. Birincisi söz konusu darbe teşebbüsüne iştirak edenlerle ilgili olup. Türk Ceza Kanunu'nun 309 ve devamı maddeleri kapsamında değerlendirilmektedir. FETÖ/PDY örgütünün 15-16 Temmuz tarihindeki eylemleri, örgüt üyelerinin aralarındaki birliktelik, örgüt yapıları, organize oluş biçimleri, üyeler arasındaki hiyerarşik zincir nazara alındığında Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesi kapsamında 'Silahlı Örgüt' olduğu hususunda tereddüt bulunmamaktadır. İkinci soruşturmalar ise söz konusu darbe teşebbüsü ile iltisakı belirlenememiş olmakla birlikte yasadışı FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerine yönelik olup, Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında yürütülmektedir" dedi.

Mustafa Ercan, Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulması gerektiğini söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti:

"Türk Ceza Kanunu'nun 314 maddesinin üçüncü fıkrası ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt için de uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin de FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeleri için de uygulanması söz konusu olacaktır.

Savcı çağrı yaptı

Nitekim; FETÖ/PDY'nin 15-16 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup, örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir.

Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımıza Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk bilimlerine müracaat etmeleri halinde yardımcı olunacaktır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 19:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol