banner200
banner235
banner225
12 Şubat 2016 Cuma 11:02
Fethiye Belediyesi'nden TÜİK'e dava: En güvensiz il niye biziz?
banner188
banner213
banner230

TÜİK Türkiye’nin en güvensiz ilini Muğla ili olarak açıklaması üzerine, Fethiye Belediyesi TUİK’e dava açtı. Muğla’dan TÜİK’in raporuna karşın en sert tepkiyi ortaya koyan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “En güvensiz İle yerli yabancı turist gelir mi? Yatırımcılar en güvensiz İle yatırım yapar mı?” diyerek isyan etti.

İllerde yaşam endeksinin içerisinde yer alan Güvenlik Endeksi’ne göre turizm merkezi olan Muğla ilinin Türkiye’nin en güvensiz ili olarak açıklanınca, bu duruma tepki koyma gereği hisseden Fethiye Belediyesi, Devletin resmi istatistik kurumu olan TÜİK’e dava açtı.

“En güvensiz İle turist gelir mi?”
Ankara İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere açılan davayla ilgili değerlendirme de bulunan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Türkiye İstatistik Kurumu takriben 10 gün önce ülkemizdeki illerin güvenirliliği ile ilgili bir liste yayınladı. Bu listede Muğlamız, 81 il içerisinde 81. sırada yer aldı. Yani TÜİK’e göre Muğla Türkiye’nin en güvensiz ili. İstatistik kurumunun bu açıklamasına bir tepki koymak gerekiyordu. Bu iş bu kadar ucuz değil! Yahu en güvensiz ile yerli yabancı turist gelir mi? Yatırımcılar en güvensiz ile yatırım yapar mı?” diye konuştu.

Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bunların hepsi Muğla’nın önüne koyulan bir set! Biz de bu konuyla ilgili, usulen reddedilme ihtimali olsa da, ‘Hz. İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali’ ağzımızda bir dirhem suyla, tepkimizi ortaya koyduk! Asliye hukuk mahkemesi vasıtasıyla, Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı’na bu verinin yok hükmünde sayılması için dava açtık. Bu dava şimdiye kadar sergilemiş olduğumuz, doğruya doğru, eğriye eğri demenin bir tezahürüdür. İnşallah bu konuyla ilgili sonuç alır, bize göre yok hükmünde olan bu TUİK raporunun inşallah ortadan kaldırırız. Ben bu konuya duyarsız kalmayan Sayın Valimiz Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanımız Yavuz Özfidan ve İl Emniyet Müdürümüz Çetinkaya’ya yapmış oldukları açıklamalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

TÜİK neyi baz aldı?
​TÜİK’in güvensizlik açısından baz aldığı konular ise şu şekilde yer aldı; Cinayet oranı, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sayısı, gece yalnız yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı, kamunun asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.02.2016 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol