banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Ekim 2016 Cuma 09:43
Eyüp Burç: ‘Bir gider, iki geliriz’

ZEYNEP KURAY

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 4 Ekim 2016 günü polis baskınıyla yayını kesilen İMC TV’nin Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç, BirGün’e konuştu. 23 muhalif TV ve radyonun kapatılmasını büyük bir saldırının habercisi olarak yorumlayan Burç, ne olursa olsun susmayacaklarını ve izleyicilerle buluşma mecrasını mutlaka bulacaklarını vurgulayarak ,“Çok yetenekli gençlerimiz var. Bir gider, iki geliriz” dedi.

‘Hırsızlıkta sıkıntıları yok’

Kanallarının kapatılmasının yanı sıra, ekipmanlarına da el konulduğuna dikkat çeken Burç, “ Zaten hırsızlık konusunda bir sıkıntıları yok. Bu keyfi sansür ve gaspa karşı hukuki tüm yollara başvuracağız. İMC TV’nin yayın yaptığı bünyede birçok prodüksiyon şirketi de yer alıyor. Başka bir yayın kuruluşu kurana kadar buralarda çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. Burç şöyle devam etti: “Otoriter, despotik yönetimlerin ilk zamanlarında sıkça rastlanan bir durumdur bu. İnsanlar , toplumların demokrasilerin vazgeçilmez nefes borusu olduğunu fark ettiklerinde zaten bu basiret çözülür; demokrat hareket güçlenir, o vakit otoriter yönetimler gider. Bu tarihin bize öğrettiği bir şeydir” dedi. Ana akım medyanın sesizliğini de eleştiren Burç, “ İnsanlar neoliberal politikalara mideden bağlandı ve sırf işlerini , arabalarını, evlerini kaybetmemek için kendi düşüncelerini gömüp, sessizleşiyorlar. Zaten söz ettiğimiz medya kuruluşlarının patronları belli. Onlar kendi çıkarlarını düşünüyorlar” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.10.2016 09:43
Anahtar Kelimeler:
Birgün
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177