banner200
banner222
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:23
Eti Gümüş yetkililerine ödül gibi ceza verildi
banner188
banner213
banner230

DOĞU EROĞLU

Siyanür havuzlarındaki suyu Kütahya Dulkadir Köyü şebeke hattına yönlendirip hayvanlar ile insanları zehirleyen Eti Gümüş şirketinin 4 yetkilisine 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.

Kütahya Gümüşköy’de, Eti Gümüş A.Ş.’nin işlettiği gümüş madeninde, cevheri toprak ve kaya tabakalarından ayırmakta kullanılan siyanür havuzlarına dayanak oluşturan setler Mayıs 2011’de çökmüş, havuzlarda tutulan siyanürün bir kısmı toprağa ve suya karışmıştı. İhmali görmezden gelen Eti Gümüş A.Ş., setlerin çökmesine karşın üretimi sürdürmüş, ilerleyen aylarda tesis yakınlarındaki Dulkadir Köyü’nde pek çok yurttaş zehirlenmiş, tesisten gelen suyu içen hayvanlarsa zehirlenerek ölmüştü. Siyanür zehirlenmesi olayının ardından sendikalar ile kitle örgütlerinin oluşturduğu Gümüşköy İzleme Platformu’nun suç duyurusu sonrasında açılan davada, işletmeci Eti Gümüş A.Ş.’nin 4 yetkilisine bilinçli taksirle çevreyi kirletmek suçundan 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi, sanıklardan biriyse beraat etti.

DİSK Devrimci Maden İş, KESK Tarım Orkam-Sen, KESK Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, Eğitim Sen, Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Emekçileri Sendikası, EGEÇEP ve TMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odasının suç duyurusu sonrasında açılan davaya, Çağdaş Hukukçular Derneği, TMMOB’ye bağlı Jeoloji, Metalurji, Çevre ile Kimya Mühendisleri Odaları da Dulkadirli yurttaşların yanında müdahil olmuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.06.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol