banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Mayıs 2016 Pazartesi 15:44
Erzurum Kitap Fuarı'nda ilginç görüntüler

Erzurum Kitap Fuarı'nda yer alan "Canlanan Şairler" projesi ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Erzurum Havuzbaşı Kent Meydanı'nda bu sene üçüncüsü düzenlenen fuarın girişinde yer alan "Canlanan Şairler" projesinde yer alan Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cemil Meriç figürleri ziyaretçileri karşıladı.

Projeye ilişkin muhabirine açıklamada bulunan "Canlanan Şairler" Proje Koordinatörlerinden Serdal Kaya, projenin Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doç. Dr. Süreyya Temel'e ait olduğunu belirterek, çalışmanın yaklaşık 10 kişilik bir ekiple hazırlandığını, Türkiye'de ilk kez Erzurum Kitap Fuarı'nda görücüye çıktığını anlattı.

Kaya, figürlerin kendi üretimleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Şair ve yazarların öncelikle heykeltraşlar tarafından alçı kalıpları alındı. Kalıp aşamasından sonra üniversitenin sahne tasarım bölümü öğrencileri olarak heykeltraşların yaptığı kalıplara, papya maşa tekniği ile gazete parçaları ile kaplayarak maskeleri oluşturduk. Sonrasında da plastik makyajla detaylı bir şekilde renk ve ton uygulamaları yapıldıktan sonra orijinal kostümler için dönem araştırması yaparak şairlere ait kostümleri ürettik."

Projede yer alan yazar ve şairlerin kitaplarını da dev boyutta hazırladıklarını aktaran Kaya, birçok projeye katıldıklarını, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından "Uyarma Sırası Bizde" adlı çizgi filmle üniversite olarak üçüncülük ödülü aldıklarını söyledi.

"Bu fuar projeyi halkla buluşturduğumuz ilk çalışmamız." diyen Kaya, "Fuarda 11 gün boyunca halkla buluşuyoruz ve kendi eksiklerimizi de görüyoruz. Diğer fuarlarda sosyal sorumluluk olarak başka yazarları, şairleri de dahil etmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

Kaya, kitapseverlerin projeye ilgisinden memnun olduklarını dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Özellikle bu canlandırılmış şairleri görmek için gelen birçok insan var, fotoğraf çekilip sosyal medyada sürekli paylaşıyorlar, çok mutlu oluyoruz. Fuarı ziyarete gelen her yaştan insan girişte önce bu proje ile karşılaşıyor, içeri girip buradaki şairlerin, yazarların kitaplarını alıyorlar sonra gelip birlikte fotoğraf çektiriyorlar. Bu da bizim için çok anlamlı."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 02.05.2016 15:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177