banner200
banner222
19 Nisan 2016 Salı 18:43
Ertuğrul Kürkçü'den Davutoğlu'na yanıt
banner188
banner213
banner230

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu'nda İngilizce olarak "Güneydoğu'daki operasyonlar ne zaman sona erecek?" sorusuna tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Sayın Kürkçü'nün çalışma gününün Türkçe olarak belirlendiği bugünde Türk Başbakanı'na Türkçe hitap etmesini beklerdim" tepkisine Kürkçü, "AKPM'nin iki resmi dili var: Fransızca ve İngilizce. Eğer Türkçe resmi dil olsaydı elbette Türkçe konuşmayı tercih ederdim" yanıtı verdi.

Ertuğrul Kürkçü'nün Ahmet Davutoğlu'na yanıtı şöyle:

Ahmet Davutoğlu'nun sorularıma yanıt vermekten kaçmak için başvurduğu "Türkçe konuşma" mugalatasına yanıtlar:
AKPM'nin iki resmi dili var: Fransızca ve İngilizce. Eğer Türkçe resmi dil olsaydı elbette Türkçe konuşmayı tercih ederdim.
2015'ten itibaren AKPM parlamenter meclisinde, Alm., İng., Fr., İt. Rus., İsp. ve Yunancanın yanında Türkçe çeviri de sunuluyor.
Ancak toplantı kayıtları, yazışmalar, başvurular, açıklamalar, internet yayını ve sosyal medya yayınları resmi dillerde yapılıyor.

Resmi dillerde yapılmayan konuşmalar resmi kayıtlara çevirmenlerin dile hakimiyetine ve çeviri hızına bağlı olarak geçiyor.
Muhataplarınıza düşüncenizi aracısız anlatmak yerine, ister istemez fikrinizi aşındıran bir çeviriye bağlı kalmakta ısrar anlamsız.
AKPM'de TR kamuoyuna değil, düşüncelerimizi bize hak vermesini beklediğimiz başka halkların temsilcilerine sesleniyoruz.
İng. mesajım, yüzde 99'u İng. konuşan AKPM üyelerine aracısız ulaştı ve kayıtlara kendi sözcüklerimle geçti. Herkes dediğimi anladı.

Başbakanın sorularıma verecek cevabı yoktu. AKPM'ye seslenmek yerine iç piyasaya "Türkçe konuş" mugalatasını sundu ve AKPM'de kaybetti.

Sorum basitti: "Kürt sorunun çözümü için savaştan başka bir yol düşünüyor musunuz?" O, "Son terörist temizleninceye kadar hayır" dedi.

AKPM çoğunluğu gözünde, TR'de milliyetçi kampanya gaz vermek için barışa yaslanan bir lider olmaktansa bir savaş ağası konumuna düştü.

Davamızı anlatmaya devam edeceğiz, Türk'e Türkçe, Kürt'e Kürtçe Avrupalılara anladıkları dilde. Anlayan anladı. Mugalata boşuna.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.04.2016 18:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol