banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:03
'Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?'

SERBAY MANSUROĞLU serbaymansur@birgun.net

İstanbul Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okuyan öğrenciler sürekli olarak okul yönetiminin baskısıyla karşı karşıya olduklarını öne sürdü. Son olarak okul müdürünün pantolon giyen kız öğrencilere, "Niye bu dar pantolonları giyiniyorsunuz? Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?" demesi bardağı taşıran damla oldu. Okulun velileri dün okul bahçesi önünde biraraya gelip yaşananlara dikkat çekmek için, 'farkındalık eylemi' gerçekleştirdi. Veli Der'in katıldığı eylemde okul idaresinin 'baskıcı ve ayrımcı' uygulamaları da protesto edildi.

'Sorunlar çığ gibi büyüyor'
Veliler yaptıkları açıklamada, "4+4+4 eğitim yasası çıktığı günden bu yana okullarda yaşanan sorunlar çığ gibi büyümektedir. Bunun son örneğini de Kartal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan çocuklarımız yaşamaktadır" dedi.

'Çocuklar kıyafetine dikkat etsin'
Okulda kız çocuklarımıza cinsiyetlerinden dolayı baskı kurulmaktadır. Kılık kıyafet kontrolleri sırasında çocuklarımız idareciler tarafından ‘Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?’ gibi sözlü tacizlere uğramaktadır" denilen açıklamada, "Biz veliler ile yapılan görüşmede de ’okul karma eğitim veren bir okuldur, kız çocukları kıyafetlerine dikkat etmelidir’ denmiştir" ifadeleri kullanıldı.

'Çocuklarımız sahipsiz değildir'
Veliler tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Buradan Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan ve çocuklarımıza bu dayatmaları uygulayan idarecilere, öğretmenlere ve bu uygulamaların önünü açan Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sesleniyoruz. Çocuklarımız bizim en kıymetlilerimiz. Yapılan tüm bu uygulamaları reddediyoruz. Çocuklarımız sahipsiz değildir. Bu basın açıklaması biz veliler tarafından sizlere ilk uyarımızdır. Yaşanılanların devamı durumunda burada çok daha kalabalık bir şekilde durmaya, eylemler, yürüyüşler düzenlemeye, hukuki ve demokratik tüm haklarımızı sonuna kadar kullanmaya, hatta gerekirse çocuklarımıza sahip çıkmak için her gün okul önünde nöbet tutmaya kararlıyız. Çocuklarımız sahipsiz değildir. Çocuklarımıza ve eğitim haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Ensar Vakfı'yla gündeme geldi
Kartal'daki lise daha önce Ensar Vakfı etkinliklerine katılmak istemeyen öğrencilerin 'ikna odasına' alınarak ikna edilmeye çalışmalarıyla gündeme gelmişti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 11.05.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177