banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Eylül 2016 Cumartesi 14:23
Ergüder Yoldaş'ın yeni eserleri ortaya çıktı

İzmir’de, zatürre tedavisi gördüğü sırada 77 yaşında hayatını kaybeden Türkiye’de 1970 ve 1980’li yıllarda yaptığı bestelerle tanınan müzisyen Ergüder Yoldaş’tan geriye çok değerli eserler kaldığı ortaya çıktı. Babalarından kalan özel eşyalarını inceleyen çocukları, ünlü bestecinin yaşamının son anlarına kadar sürekli müzik eseri ürettiğini belirledi. Yoldaş’ın hemen piyasaya çıkmayı bekleyen 20 eserinin hazır olduğunu, 60’nın notalarının yazılı olduğunu anlatan müzisyen oğlu Tunç Devrim Yoldaş, "Bu eserler, raflarda kalmamalı" dedi.

Türk popunda bir dönemin efsane müzisyenlerinden olan Ergüder Yoldaş, Attila İlhan’ın şiiri Sultan-ı Yegah’ından bestelediği şarkısıyla en büyük çıkışını, 1970 ve 1980 yıllarda yaşadı. Ses sanatçısı Nur Yoldaş’tan ayrıldıktan sonra 1991 yılında uzun süre İstanbul Büyükada’da, yalnız bir hayat yaşayan Ergüder Yoldaş, 15 yılda İzmir Balçova’da, kız kardeşi Ayça Tenim’le birlikte kaldı. KOAH hastalığının yanı sıraAlzheimer rahatsızlığı da bulunan Ergüder Yoldaş, geçen ocak ayında, zatürre teşhisiyle yatırıldığı, Özel Su Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

GERİDE YEPYENİ ESERLER BIRAKTI

Ünlü bestecinin hayatını kaybetmesinden sonra son 15 yılını birlikte geçirdiği kız kardeşi Ayça Tenim, onun sürekli müzik çalışması yaptığını, hep notalarla haşır neşir olduğunu söyleyip, geride kalan özel eşyalarını çocuklarına teslim etti. Babalarının özellikle müzik çalışmalarına sahip çıkan Yoldaş’ın çocukları Ayşegül Yoldaş, Mustafa Tanju Yoldaş ve Tunç Devrim Yoldaş, onları tek tek ayırdı. Ergüder Yoldaş gibi kompozitör sanatçısı olan oğlu Tunç Devrim Yoldaş, eserler üzerinde yaptığı çalışma sonrasında, önemli bir gerçeği de ortaya çıkardı. Ünlü bestecinin, yaşamının son anlarına kadar, hayata küsmek yerine sürekli müzik eserleri ürettiğini gördü.

20 ESERİ ÇALINMAYA HAZIR

Özellikle Sultan-ı Yegah ekolünün devamı niteliğindeki eserlerden, 20 tanesinin müziklerinin yanı sıra sözlerinin de hazır olduğu öğrenildi. Ayrıca 60’tan fazla eserinde de nota çalışmalarının tamamlandığı, sözlerinin olmadığı Tunç Devrim Yoldaş’ın araştırmalarında ortaya çıktı. Hazine değerinde olduğunu belirttiği müzik eserlerinin raflarda beklememesini isteyen, babası gibi sanatçı olan Tunç Devrim Yoldaş, büyük prodüksiyon şirketlerinden ya da vakıflardan ilgi beklediklerini söyledi. Babası gibi önemli bir müzik adamından geriye kalan ve hiç çalınmamış olan eserleri gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini anlatan Tunç Devrim Yoldaş, "Babam yaşamının son gününe kadar hep müzikle iç içe oldu. Ben İstanbul’daki çalışmalarımdan fırsat buldukta İzmir’e yanına gider, ona yardım ederdim. Babam aynı zamanda benim de hocam. Babamdan geriye 20 tane istendiği an çalınıp piyasaya sürülmeye hazır eser var. Bunların yanı sıra yine 700 dosya kağıdından oluşan nota çalışmaları var ki onlarda derlendiği zaman yeni eserleri ortaya çıkacaktır. Tüm bu eserler, gelecek kuşaklara öğretilmeli. Ergüder Yoldaş ekolünün yaşatılması gerektiğine inanıyoruz. Babamın eserleri özellikle büyük senfoni orkestralarıyla çalınması gerektiği için büyük çaplı organizasyonlara ihtiyacımız var. Özellikle vakıflar, bu yönde bizlere destek verebilir. Bu tür müzik girişimlerine, ailesi olarak bizlerde, her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 24.09.2016 14:23
Anahtar Kelimeler:
Devrim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177