banner200
banner235
01 Ağustos 2016 Pazartesi 20:43
Ergenekon'un hakimi ve Balyoz'un savcısı bulunamıyor
banner188
banner213
banner230

Ergenekon davasına bakan üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu ile Balyoz davasının savcılarından Hüseyin Kaplan'ın da aralarında bulunduğu 21 hakim ve savcı bulunamıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada İstanbul Adalet Sarayı'nda ve Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde görevli 135 hakim ve savcıdan mahkemeye sevk edilen 81'i tutuklandı. 35 hakim ve savcı ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Ergenekon davasına bakan üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu ile Balyoz davasının savcılarından Hüseyin Kaplan'ın da aralarında bulunduğu 21 hakim ve savcının ise aranmasına devam ettiği belirtildi.

Tutuklanan 81 hakim ve savcının işlediği iddia edilen suçlar şöyle, ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs', ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' ve ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak'.

‘DARBEYLE İŞİMİZ OLMAZ'

Hakim ve savcıların, savcılık ifadelerinde, "Darbeyle işimiz olmaz, darbeyi şiddetle kınıyoruz. Fethullah Gülen ile anılmak hakaret ve rencide edici" dedikleri öğrenildi.

HAKİMİN ODASINDA BİR DOLAR BULUNDU

Öte yandan tutuklanan Hakim İlhan Karagöz ile tutuklanan 2 savcının odalarında yapılan aramalarda '1 dolar' bulunduğu öğrenildi.

Hakim Karagöz, Balyoz Davası'nda delil kabul edilen 19 CD ile ilgili eksik ve yanlı bilirkişi rapor hazırladıkları iddia edilen hakkında yakalama kararı bulunan TÜBİTAK eski 3 çalışanının yargılandığı davanın 4 Temmuz'da reddine karar vermiş, 572 sayfalık gerekçe yazmıştı. (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 01.08.2016 20:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol