banner200
banner235
banner225
06 Eylül 2016 Salı 11:03
Ergenekon'un 'gizli tanığı' Efe, polisten kaçarken ayağını kırdı
banner188
banner213
banner230

Erzincan'daki Ergenekon davasının "Efe" kod adlı gizli tanığı eski savcı Bayram Bozkurt, FETÖ soruşturması kapsamında İzmir'de gözaltına alındı. Bozkurt polisten kaçmaya çalışırken ayağını kırdı. Bozkurt, 2009'daki davada ifadeleriyle dönemin Başsavcısı İlhan Cihaner ile 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in tutuklanmasını sağlamıştı.

Erzincan'da "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın uygulamaya konduğu gerekçesiyle 2009'da yürütülen Ergenekon davasında gizli tanıklık yapan eski savcı Bayram Bozkurt, FETÖ soruşturması kapsamında İzmir'de yakalandı.

Sokak arasında kovalamaca

Bayram Bozkurt, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü operasyonla Bornova'daki bir evde yakalandı. Ekiplerin geldiğini fark eden ve evden kaçan Bozkurt ile güvenlik güçleri arasında sokak aralarında kovalamaca yaşandı.

Bozkurt, tel örgü üzerinden atlamaya çalışırken yere düşerek ayağını kırdı. Gözaltına alınan Bozkurt, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Bozkurt'un tedavisi bittikten sonra Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği öğrenildi.

Erzincan'da ne olmuştu?

Bayram Bozkurt, Erzincan'da görülen Ergenekon Davasında gizli tanıklık yapmıştı. Dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, Gülen Cemaatine ait okulların da aralarında yer aldığı yasa dışı eğitim veren kurumlara yönelik başlattığı soruşturmanın ardından, Genelkurmay'da hazırlandığı ileri sürülen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" kapsamında hükümeti düşürmeyi hedeflediği iddiasıyla suçlanmıştı. Genişleyen soruşturma, şu anda "FETÖ üyeliğinden" tutuklu dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'a devredilmiş ve Cihaner de tutuklanmıştı.

Bayram Bozkurt kimdir ve ne yapmıştı?

Bu davanın duruşmaları sırasında ifadeleri ile soruşturmaya yön veren "Efe" kod adlı gizli tanığın Bayram Bozkurt olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bayram Bozkurt, söz konusu "gizli tanıklık" uygulamasının nasıl işlediğini de ortaya koyan en önemli vakalardan birinin aktörü olmuştu. Hakkındaki yolsuzluk şikayetleri sonucunda defalarca soruşturmaya uğrayan ve bütün bu olayların çok öncesinde açığa alınan Bozkurt'un, cemaatin yargıdaki mensuplarınca bu soruşturmaya gizli tanık olarak eklendiği ve onların yönlendirmesiyle verdiği yalana dayalı ifadelerle de davanın ilerlemesini sağladığı ortaya çıkmıştı. Bayram Bozkurt, o dönemde "Ergenekon'un arabasına kene yerleştirerek kendisine suikast düzenlediği" gibi bir iddiada bile bulunmuş ve bu ifadeleri dönemin bazı gazetelerinde Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasının kalkıştığı "korkunç suikast girişimlerinden" biri olarak yer almıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 11:03
Anahtar Kelimeler:
EğitimEgeBozkurt
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol