banner200
banner222
02 Mart 2016 Çarşamba 11:02
Erdoğan'ın Başdanışmanı'ndan Kurtulmuş'a 'AYM' yanıtı
banner188
banner213
banner230

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi ile ilgili açıklamaları hakkında 'kendi kişisel düşüncesidir' sözlerine, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararıyla ilgili sözleri için, "Sayın Cumhurbaşkanımız AYM kararıyla ilgili kendi kişisel düşüncelerini açıklamıştır" ifadelerini kullanan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış'tan yanıt geldi.

'KİŞİSEL DEĞİL, HÜKÜMETİN BAŞI SIFATIYLA'

T.C. Cumhurbaşkanı; Anayasamıza göre "devletin ve hükümetin" başıdır ve Anayasanın uygulanmasını gözetir.
(Md.104)

— Mustafa Akış (@mustafaakis) 1 Mart 2016

Akış, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "T.C. Cumhurbaşkanı; Anayasamıza göre 'devletin ve hükümetin' başıdır ve Anayasanın uygulanmasını gözetir. (Md.104). AYM son kararında; 148. Md'ye aykırı bir biçimde yerel mahkeme yerine geçerek karar vermiş, tabii hakim ilkesini ihlal etmiştir.

AYM son kararında; 148. Md'ye aykırı bir biçimde yerel mahkeme yerine geçerek karar vermiş, tabii hakim ilkesini ihlal etmiştir.

— Mustafa Akış (@mustafaakis) 1 Mart 2016

Cumhurbaşkanı'mızın, AYM kararını eleştirmesi 'kişisel konumlanma' değil; 'devletin ve hükümetin başı' sıfatıyla bir açıklamadır. AYM'nin hukuk ihlali yapmaması için yapılacak bir düzenleme; hükümetin tasarrufunda değildir. Düzenlemeyi yapacak olan yasamadır, TBMM'dir" dedi.

Cumhurbaşkanı'mızın, AYM kararını eleştirmesi, "kişisel konumlanma" değil; "devletin ve hükümetin başı" sıfatıyla bir açıklamadır.

— Mustafa Akış (@mustafaakis) 1 Mart 2016

AYM'nin hukuk ihlali yapmaması için yapılacak bir düzenleme; hükümetin tasarrufunda değildir. Düzenlemeyi yapacak olan yasamadır, TBMM'dir.

— Mustafa Akış (@mustafaakis) 1 Mart 2016Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 02.03.2016 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol