banner200
banner235
banner225
28 Mart 2016 Pazartesi 12:44
''Erdoğan ve Davutoğlu 'yeni sistem'de anlaştı''
banner188
banner213
banner230

Mehmet Tezkan, AKP'nin partili cumhurbaşkanlığı formülü üzerinde anlaştığını yazdı. Buna göre Davutoğlu yine başbakan olarak kalacak.

Mecliste Uzlaşma Komisyonu dağılınca, AKP yeni Anayasa yeni bir hamle yaptı. İktidar partisi, başkanlık sistemini içeren yeni anayasayı Nisan ayı sonunda Meclise sunmayı planlıyor. Başbakan Davutoğlu, iki gün önce yeni anayasanın yazım sürecinin bu haftadan itibaren başlayacağını söylemişti.

Merak edilen 'yeni sistem nasıl olacak' sorunun yanıtına dair bir kulis haberi, Milliyet yazarı Mehmet Tezkan bugünkü "Başbakan yerinde kalacak formülü" başlıklı köşesinde paylaştı.

Davutoğlu'nun yakın zamana kadar başbakanlığı lağvedecek başkanlık sistemine mesafeli olduğunu aktaran yazar, sistemle ilgili Davutoğlu'nu tatmin eden yeni gelişmelerin olduğunu ve ayrıntılarını duyurdu.

İşte Mehmet Tezkan'ın bugünkü yazısının ilgili bölümü:

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

"İşin rengi kulislere düşen haberle ortaya çıktı.. Partili Cumhurbaşkanı formülü üzerinde anlaşılmış!..
Saray bu işe ne der?
Bi şey demez..
Cumhurbaşkanı da kasım ayının günlerinde muhtarlara seslenirken ‘partili cumhurbaşkanı olur, başkanlık olur' diyerek iki sisteme de sıcak baktığını söylemişti..

YARI BAŞKANLIK MODELİNİN FARKLI VERSİYONU

Partili Cumhurbaşkanı ne demek?
Başbakan'ın başbakan olarak kalması demek..
Yarı başkanlık modelinin farklı versiyonu demek.. Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin genel başkanı olursa başbakan otomatik yardımcısı pozisyonuna düşer.. Zaten Beştepe'nin de istediği bu değil mi?

ANAYASA'NIN 101. MADDESİNDE YAPILACAK DEĞİŞİKLİK

Bu modele geçmek için çok büyük değişiklikler istemiyor.. Anayasa'nın 101. maddesinde yapılacak değişiklik yetiyor.. Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisiyle ilişkisi kesilir cümlesi Anayasa'dan çıkarılırsa iş bitiyor..
Başbakan da yerinde kalıyor!.."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.03.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol