banner200
banner235
banner225
29 Nisan 2016 Cuma 22:03
Erdoğan: Resmi tarihimizi İngilizlerin istediği şekilde
banner188
banner213
banner230

Kut'ül Amare Muharebesinin 100. yıldönümünde İstanbul'da tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'ndaki törene katıldı.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ders kitaplarındaki tarih anlayışında miletimizi, medeniyetimizi, neredeyse 1919 yılından sonra başlatan bir anlayışı kabul etmiyorum." dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Gazi olan şehit olan tüm askerlerimizi rahmetle anıyorum. Şair diyor ya "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır." Anadolu evlatları vatanın her karışını kanıyla yoğurardu. Terörle mücadelede şehit olan tüm askerlerimize rahmet, gazileremize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tüm medeniyetlerin gözbebeği Anadolu'yu bunca yıldır muhafaza edebilmemizin gerisinde büyük bir millet vardır. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının arkasındakileri çok iyi idrak etmek zorundayız. Ders kitaplarındaki tarih anlayışında miletimizi, medeniyetimizi, neredeyse 1919 yılından sonra başlatan bir anlayışı kabul etmiyorum. Bizim ordumuz sadece muazzaf ordu değildir. Bir de mobil ordumuz vardır bu da milletimizdir. Kurtuluş savaşı bir milletin ayağa kalkışı ve şahlanışıdır.

Böyle bir milletin tarihindeki zengillikleri anlatmaya değil kitaplar, kütüphaneler bile yetmez. Biz ne yapmışız, kendi tarihimizi gömmeye çalışmışız. Kut'ül Amare Zafere bunun en çarpıcı örneğidir. Bizim okullarda okutulan tarih kitaplarında Çanakkale Savaşı biraz işlenir. Ama bunun dışındaki olaylar görmezden gelinmiştir. Biz resmi tarihimizi yıllarca İngilizlerin istediği şekilde düzenlemişiz.

Tarihimizi yeni nesillere anlatmakta eksikliğimiz olduğunu kabul ediyorum. Kültür alanında istediğimiz gelişmeyi maalesef sağlayamadık. Şimdiki hükümet bu açığı kapatacaktır.

Osmanlı'nın çoğulcu yapısını zaafa çevirenler bizi bu topraklardan ayırdı. Fizik sınırlarımız ayrılmış olabilir ancak gönül sınırlarımız hiç ayrılmadı. Kuşatma boyunca Kut ordusu adeta Osmanlı'nın bir ordusu olarak hareket etmiş ve şehit vermiştir.

3 fitne bizim için önem arz ediyor. Bunlar bir tanesi mezhepçiliktir. Şiilik Sunnilik... Bizim Şiilik diye Sunnilik diye bir dinimiz yok. bizim dinimiz İslam'dır. Şu anda DAEŞ, El Kaide... Bunlar Kilis'e roket atarken 'Allahu Ekber' diyor. Peki ölenler kim. Onlarda 'Allahu Ekber' diyen benim kardeşlerim.

Diğer bir fitne ise ırkçılıktır. Biz yaradılanı yaradandan ötürü seven bir milletiz.

Üçüncü fitne terördür. İşte şehitlerimiz var. Askerden, polisten, koruculardan şehitlerimiz var. Fakat ben şu anda karşımda askerleri ve geleceğin askerlerini görüyorum. Sizler kutsal Peygamber ocağının mensuplarısınız. Dünyanın başka ülkesinde Mehmetçik sözü yoktur. Benim inanıyorum ki benim asker kardeşim, polisim, korucular bu yola bu inançla çıkmıştır. Bizim analarımız kınalı kuzu kime derlerdi. Askerlere... Bir de kınayı nerde yakardık. Düğünden önce geline... Bizde anlayış bu.

Şimdi yoğun bir şekilde yapılan operasyonlar var. Bu operasyonların muzaffer ordusu sizlersiniz. Er veya geç bu operasyonlardan zaferle çıkacağız.

DAVUTOĞLU: TÜRK SEBATI İNGİLİZ İNADINI KIRMIŞTIR

Başkaban Ahmet Davutoğlu da Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenlenen Kut'ül Amare Zaferi'nde 100. yıldönümü töreninde konuştu.

İşte Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

O günün zorbaları bugün bu topraklara yeniden musallat oldu. Kut'ül Amare'de yenilenler, Osmanlı'yı nasıl parçalarız diye plan yürüttüler. Bu sıradan bir kazanılan bir savaş değildir. Türk sebatı İngiliz inadını kırmıştır. Düşmanının bile necip dediği bir millete ait olmak ne büyük şereftir. Dün savaş şartlarında esirlere nasıl davranmışsak bugün de ayrım yapmadan savaştan kaçanlara öyle sahip çıkıyoruz. Çünkü bizi şehitlerimiz birbirimize bağlıyor. Bizim sadece geçmişimiz değil, geleceğimiz de birdir.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol