banner200
banner235
banner225
25 Temmuz 2016 Pazartesi 20:23
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu tebrik etti
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine yapılması kararlaştırılan Liderler Zirvesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapıldı.

Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ‘geçmiş olsun' ve ‘hoşgeldiniz' diye karşıladı. Tarihi toplantı 2 saat 40 dakika sürdü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu görüşmeyle birlikte ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gitmiş oldu. Erdoğan'ın, Taksim mitingi vesilesiyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu tebrik ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabulü saat 14.06'da başladı.

Saray'a ilk gelen isim Başbakan Binali Yıldırım oldu. Yıldırım'ın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na art arda giriş yaptı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşananların değerlendirildiği tarihi toplantı 2 saat 40 dakika sürdü.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlerle yaptığı görüşmede, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK ve diğer güvenlik tehditlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtiğini" ifade etti.

Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan'ın daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 15 Temmuz darbe girişiminin ele alındığını ve bundan sonraki sürece ilişkin konularda görüş teatisinde bulunulduğunu kaydetti.

İbrahim Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımız, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünden yana açık ve net bir duruş sergilemelerinden dolayı parti liderlerine teşekkür etmiş ve bu birlik ve beraberlik ruhunun her türlü sorunun üstesinden gelmek için en önemli güç kaynağımız olduğunu vurgulamıştır" ifadelerini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ 15 TEMMUZ GECESİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR HAKKINDA DA LİDERLERİ BİLGİLENDİRMİŞTİR'

Kalın şunları kaydetti: "Siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak meydanlara dökülen milletimizin ve verilen talimatları yerine getiren güvenlik güçlerimizin kahramanlıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Fetullahçı Terör Örgütü, PKK ve diğer güvenlik tehditlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlar hakkında da liderleri bilgilendirmiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, genel başkanların darbe girişimi ve bundan sonra alınması gereken tedbirlere ilişkin görüşlerini dinlediğini ifade eden Kalın, şöyle devam etti: "Görüşmede, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri etrafında kenetlenen milletimizin özgürlük, güvenlik ve refahı için atılacak adımlar, OHAL uygulaması, güvenlik tedbirleri, Anayasa çalışmaları ve ekonomi politikaları değerlendirilmiştir. Devleti ele geçirmeye ve yıkmaya çalışan FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edileceği belirtilmiş ve 15 Temmuz darbe girişimine benzer bir hadisenin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasının zarureti üzerinde durulmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasının ve OHAL sürecinin titizlikle yürütüleceği ifade edilmiş ve bu konuda bütün siyasi partilerin işbirliği yapmasının önemi vurgulanmıştır. Ortak sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek için siyasi diyalog mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanılması hususunda görüş birliğine varılmıştır."

Kalın, Türkiye'nin bu süreçten güçlenerek çıkacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne teşriflerinden ve demokrasiye sahip çıkma konusundaki hassasiyetlerinden dolayı genel başkanlara tekrar teşekkür ettiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki zirvede, Taksim mitingi vesilesiyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu tebrik ettiği öğrenildi.

CHP LİDERİ: DEMOKRASİLERDE UZLAŞMA ÖNEMLİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Liderler Zirvesi'ne ilişkin "Demokrasilerde uzlaşma önemli" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Normalleşmeye katkı sağlayacak olumlu bir görüşme oldu" denildi. (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.07.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol