banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Şubat 2016 Cumartesi 22:22
'Erdoğan kendisine saygısızlığa müsaade etmediğinden diktatör

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Antalya'nın her mahallesinde bu ay yıldızlı bayrak nasıl dalgalanıyorsa Cizre'nin her köşesinde bu bayrak öyle dalgalanacaktır. Diyarbakır'ın Sur'unda, Cizre'nin her köşesinde bu bayrak dalgalanacak" dedi.

Antalya'da temaslarını sürdüren Müezzinoğlu, AKP Gençlik Kolları İl Başkanlığınca, Kundu'da düzenlenen Gençlik Kongresi'nde yaptığı konuşmada, parti olarak en önemli dinamiklerinin başında gençlerin geldiğini söyledi.

Gençlerin kendiler için önemli olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Mutlaka münazaracı olun, mutlaka müzakereci olun ve mutlaka mücadeleci olun. Bu üç M, üç kelime çok önemli" dedi.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Saygınızı asla kaybetmeyin, öz değerlerinizle öz geçmişinizle geleceğe yürüyün. Şayet dürüstseniz, şayet güvenilirseniz şayet çalışkansanız, şayet bu milletin değerleriyle bezenmişseniz öz güveniniz açısından başınızın dik, alnınızın açık olmasının dışında dimdik dünyaya meydan okuyacak noktada olmaktan hiçbir tereddüdünüz olmasın. Bu üç kelimeyi de şöyle etrafınızda arayıp, etrafımda bakayım dediğinizde, evet birçok büyüğümüzü bulabilirsiniz, ama tartışmasız bulacağınız kişi yine liderimiz, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bugün hayatını incelediğinizde, öz değerlerini, öz saygısını her boyutuyla görürsünüz. Kendisine saygısızlık edilmesine asla müsaade etmez. Müsaade etmediği için de bu ülkeye bu millete her türlü diktatörlüğü yaparak, milli iradenin üzerinden silindir gibi ezip geçenlere alkış tutanlar, utanmadan, sıkılmadan onun o dik duruşuna 'diktatör' yaftası yapıştırmaya çalışıyorlar. Ama başaramıyorlar çünkü milletin vicdanı, farklı bir vicdandır. Milletin iradesi, milletin feraseti asla yanılmaz."

Müezzinoğlu, "Antalya'nın her mahallesinde bu ay yıldızlı bayrak nasıl dalgalanıyorsa, Cizre'nin her köşesinde bu bayrak öyle dalgalanacaktır. Diyarbakır'ın Sur'unda, Cizre'nin her köşesinde bu bayrak dalgalanacak. O hainler, teröristler bilsinler ki o hainlere yardakçılık yapanlar bilsinler ki o kazdıkları çukurlara o teröristleri bu millet gömecektir. İnşallah bu ülkenin her köşesinde huzur ve güven olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 20.02.2016 22:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177