banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mart 2016 Cuma 15:43
Erdoğan: Bunlar sahtekar, bunlar cambaz...

Burdur'da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paralel devlet yapılanması... Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. Bütün hileleri çıkıyor ortaya. Bunlar, başörtülü kardeşlerimizi Güneydoğu'da PKK'lılarla sırt sırta bir araya getirdiler. Kürt kardeşlerimin bunlar kanını emdiler, sokağa döktüler, birbirine düşman ettiler. Çözüm sürecine saygı duymadılar" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca "Bir yılı bulmadan yeni bir Güneydoğu inşa edilecektir. Hiç şüpheniz olmasın"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"İnşallah her bir hanesiyle tüm Burdurlu kardeşlerime, destekleri, vefası, coşkusu için şükranlarımı sunuyorum. Burdur, aynen sipsi gibidir. Mütevazı görünür ama sesi çok çıkar. Tarih boyunca Burdur hep kahramanlarıyla, efeleriyle, zeybekleriyle milletimizin gönlünde ayrı bir yer edindi.

Paralel devlet yapılanması... Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. Bütün hileleri çıkıyor ortaya. Bunlar, başörtülü kardeşlerimizi Güneydoğuda PKK'lılarla sırt sırta bir araya getirdiler. Kürt kardeşlerimin bunlar kanını emdiler, sokağa döktüler, birbirine düşman ettiler. Çözüm sürecine saygı duymadılar.

Ne yaparsanız yapın kaçamayacaksınız. Bunların inine gireceğiz dedim? Girdik mi? Ne PYD ne YPG bunlar hep aynı birbirlerinden farkı yok. Ne dediler, Sur temizlendi. Arkadaşlarıma dedim ki, aman ha rehavete kapılmayın temizlik devam etmeli. Ertesi gün bodrumdan 8 terörist çıktı, onları da etkisiz hale getirdiler, elleri dert görmesin. Ha dünya şöyle diyor, böyle diyor, Allah ne diyor? Bizim için aslolan odur. Zulm ile abad olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Biz mazlumların sesi olacağız dedik. "

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 11.03.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177