banner200
banner222
13 Ağustos 2016 Cumartesi 13:23
Erdoğan: Alman yargısına saygı duymuyorum
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman RTL kanalına 15 Temmuz darbe girişimi, vize muafiyeti ve Avrupa Birliği (AB) ile Almanya'da, Köln'deki miting ile konuştu.

Bianet'te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman RTL kanalınının yayınına katıldı. Avrıpa Birliği'ni ve Almanya'yı eleştiren Erdoğan, Af Örgütü için "Benimle ilgilenmemişlerdi" dedi.

"AB bizi oyalıyor"

RTL'nin yayınına katılan Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:

* "AB bizi 53 yıldır oyalıyor” diyen Erdoğan “Vize muafiyeti ve geri kabul çok önemli, süreç işliyor. Maalesef bu bağlamda Avrupa verdiği sözü yerine getirmedi. Eş zamanlı olarak biz de adım atmak istiyoruz. Oldu oldu, olmadı kusura bakmasınlar biz geri kabulü yapmayız” şeklinde konuştu.

"Avrupa bizi yalnız bıraktı"

* “15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsü oldu. 18 Temmuz'da ise Almanya Başbakanı Merkel aradı. 'Yaşananların bizi endişeye sevk etmeyecek şekilde olması' mealinde bir ifadede bulundu. Tabii bunlar bizi üzüyor. İntikam hırsıyla bir şey yapmıyoruz.”

* "Türk demokrasisine yapılan bu saldırının ardından sadece Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, bir Avrupa bakanı ve Katar Dışişleri Bakanı geldi. Bunun böyle olmasından üzülüyoruz.'' Erdoğan, ayrıca, Paris saldırısından sorna biraraya gelen Avrupalılardan Türkiye'ye de en az bir temsilci göndermeleri gerektiğini ama bunu yapmadıklarını söyledi.

İdam tartışması

* “Yenikapı'da geçen pazar günü mitinge yaklaşık 5 milyon insan katıldı ve hepsi 'idam, idam, idam isteriz' dedi. Parlamentodan çıkarsa ben onay makamıyım, bana gelir, ben de onaylarım.''

"Alman yargısına saygı duymuyorum"

* Erdoğan, Almanya Anayasa Mahkemesi'nin, Köln'deki “Darbe Karşıtı Miting”e video-konferans ile katılmasını engelleyen kararıyla ilgili “'Ben Alman yargısına bu noktada saygı duymuyorum.'' dedi. “Yüzde 52 oy alan birisi olarak nasıl oluyor da ben kutuplaştırıcı oluyorum” diyen Erdoğan "Ben bunu dile getirmeyim mi? Bunu Merkel'e de ilettim. Bana, 'bağımsız yargı' dedi. Nasıl bir bağımsız yargı? Bağımsız yargı dediğiniz adil karar vermelidir" ifadelerini kullandı.

31 Temmuz'daki mitingde Erdoğan da telekonferans yoluyla kalabalığa hitap edecekti. Ancak Köln polisi güvenlik gerekçesiyle buna izin vermedi. Bunun üzerine Darbeye Karşı Demokrasi Platformu, önce yerel mahkemeye; ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu. Üst mahkeme de polis lehine karar verince, karar Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Almanya Anayasa Mahkemesi Köln polisini haklı bularak, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı. Bu yüzden Erdoğan’ın kalabalığa hitap etmesine izin verilmedi. Mitingde Erdoğan'ın mesajı okundu.

"NATO bizi yalnız bıraktı"

* Türkiye'nin Suriye sınırında yaşadığı sıkıntılarla ilgili NATO'nun Türkiye'yi yalnız bıraktığını söyleyen Erdoğan "NATO, kendi üyesini yalnız bırakmamalı. Suriye sınırında çok ciddi sorunlar, travmatik sorunlar yaşıyoruz. Suriye tarafından atılan bombalar neticesinde insanlarımız ölüyor. Bugün değilse ne zaman NATO yanımızda olacak? Halep zor bir dönemde. İnsani ihtiyaçlarını gidermek için ne yapabiliriz; soru bu." diye konuştu.

* Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Halep'i konuştuklarını belirten Erdoğan "Koridorlar olacak. İnsani yardım gönderilmesi için koridorlar olacak. Rusya'nın desteğiyle bu sorunu çözmüş olacağımıza inanıyorum." dedi.

"AF Örgütü bana yardım etmemişti"

* Erdoğan, Uluslararası Af Örgütünün Türkiye'de işkence yapıldığına yöneik raporuna ilişkin de “Af Örgütü, sosyal medyadaki bazı haberlere itibar ediyor. Acaba buraya gelip TBMM'yi gezdi mi? Adalet ve İçişleri Bakanlarını dinledi mi? Onları dinlemeden, onların yaptıkları hiçbir açıklamanın benim nezdimde bir kıymetiharbiyesi yoktur. Ben şiir okudum diye içeri alınacağım zaman onların kapısını çaldım. Benimle ilgilenmediler. Uluslararası Af Örgütü dürüst ve doğru davranmıyor. İdeolojik bir örgüttür, dürüst bir örgüt değildir. Bu kadar açık konuşuyorum” dedi. (

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.08.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol