banner200
banner222
24 Mayıs 2016 Salı 18:44
Erdoğan: AB ile vize anlaşmasından sonuç çıkmazsa...
banner188
banner213
banner230

Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul'a gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "AB ile vize anlaşmasından sonuç çıkmazsa Geri Kabul Anlaşması Meclis'ten geçmez" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"AB ile vize muafiyeti görüşmelerinden sonuç alınamazsa geri kabul anlaşması meclisten geçmez"

"Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım artık, hiçbirimiz kendimizi insani krizlerin etkilerinin dışında tutamayız. Buna, silahlı çatışmalardan terör saldırılarına, doğal afetlerden iklim değişikliğine kadar tüm insani krizler dahildir. Sınırlar, mesafeler, yükseltilmiş duvarlar, tel örgüler, bizi sorunlardan uzak tutmaya yeterli olmayacaktır.

Bunun en son örneğini 6 yıldır süren Suriye krizinde hem de çok acı bir şekilde yaşıyoruz. Akdeniz'in azgın dalgalarının yuttuğu hayatlar, sahillere vuran masum çocuk bedenleri bu mesajı adeta bir tokat gibi insanlığın suratına çarpıyor.

12 milyon insanın yerinden edildiği, bunlardan 5 milyonunun çeşitli ülkelere dağıldığı bu insani kriz karşısında, birkaç komşu ülke dışında kimse iyi bir sınav verememiştir. Artık bu konuda gelişmiş ülkeler başta olmak üzere herkesin sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Maalesef bugün insani krizlere maruz kalan yüz binlerce kişi imkan ve kaynak kıtlığından değil, merhamet yoksunluğundan kaybediyor, hayatını kaybediyor. Küresel vicdanın yaşanan trajediler karşısındaki kayıtsızlığı, bugünkü sorunlarımızın da temel nedenidir.

Bu zirve konuşulup dağılınacak toplantılardan biri olacaksa gerçekten üzülürüm. Zirve sonuçlarını takip etmeliyiz. Ev sahibi olarak işimizin burada bitmediğini sorumluluğumuzun daha da arttığını görmek zorundayız. Zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Birleşmiş Milletler resmi verilerine göre, Dünya İnsani Zirvesi'ne 173 ülke ve 9 bin katılımcı katıldı. Türkiye'den katılım takriben bin kişi ve bu arada 900 medya mensubu yer aldı. Toplam katılımcı ise 10 binin üzerinde. Temennim odur ki sonucu da hayırlı olur, bereketli olur."

G7'de az katılım bana göre de üzücü.

Sadece İstanbul'da 500 bin Suriye ve Iraklı var.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.05.2016 18:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol