banner200
banner222
26 Şubat 2016 Cuma 20:22
Erdem Gül’den Cumhurbaşkanlığı'na yanıt
banner188
banner213
banner230

CNN Türk yayınında Başak Şengül’e konuk olan Erdem Gül, 92 günlük tutukluluk sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

Erdem Gül'e, bugün Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan ‘dava bitmedi’ açıklaması ve ‘Wikileaks yargılaması’nın örnek gösterilmesi hakkındaki düşünceleri soruldu.

Erdem Gül, haklarındaki iddianemeyi gördüğünü, iddianamede gazetecilik faaliyeti dışında bir şey olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nın kendilerini Assange ile örneklendirmesi konusunda da, ABD’nin yazanı değil, sızdıranı yargıladığını hatırlattı.

Erdem Gül'ün konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

YARGILANMAYACAĞIZ DEMİYORUZ

''AYM tutukluğumuzla ilgili bir karar verdi. Bunu biliyoruz. Gerekçeli kararını görmedik. Dün gördüğümüz karar tutuklulukla ilgili. AYM kararında üç önemli unsur var, kişi güvenliği, ifade ve basın özgürlüğü. Biz artık yargılanmayacağız demiyoruz. İddianemeyi de gördük. İddianamede sadece yazdığımız yazılar ve gazetecilik faaliyeti var. Bize başka bir suçlama yok. Savcı sadece, bu yazıyı yazmış, yazmaktaki amacı şudur diyor. Başka bir şey yok. Yazı ve haber suç değildir. Yargılama yapılacaksa bile bunun yolu tutuklama, casusluk ve terörle ilişkilendirme değildir.

WIKILEAKS KONUSU

Orada kastedilen Assange ve Snowden meselesi, devletin bilgi sızdıran görevlileri yargılamasıdır. Amerikalılar bile biz sızdıranı yargılıyoruz, yazanı değil açıklaması yapmıştır.'' (Haber Merkezi)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.02.2016 20:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol