banner200
banner235
banner225
07 Haziran 2016 Salı 08:23
Engelli öğrenciyi  odaya kapatıp dövdüler
banner188
banner213
banner230

SERBAY MANSUROĞLU
serbaymansur@birgun.net
@serbaymansur

Engelli çocukların öğrenim gördüğü meslek lisesindeki şiddet skandalı, 2 Haziran Perşembe günü meydana geldi. İşitme engelli 11’inci sınıf öğrencisi S.Y. ile yine işitme engelli bir öğrenci olan bir kız arkadaşı arasında gerçekleşen tartışmayı bahane eden okulun müdür yardımcıları Çağrı Özdemir ve Servet Akın, işitme engelli S.Y.’yi odaya kapatarak dövdü.

Biri tuttu, diğeri yumrukladı

S.Y. ve aynı okulda hem öğrenci servisi hostesi olarak hem de okul temizlik görevlisi olarak çalışan annesi Emine Y.’nin anlatımlarına göre, işitme engelli öğrenci iki müdür yardımcısı tarafından önce okul koridorunda tartaklandı, ardından Müdür Yardımcısı Çağrı Özdemir’in odasına götürüldü.

İki müdür yardımcısı odanın kapısını kapatıp okul memuru Neziha Arpacı’nın kapıda beklemesini ve başkalarının içeri girmesine engel olmasını istedi. İçeride, müdür yardımcısı Çağrı Özdemir öğrenci S.Y.’yi arkasından kollarını kavrayıp tutarken Servet Akın yumrukla ve tekmeyle dövdü. Şiddet yaklaşık on dakika kadar devam etti.

Olayın okulda duyulması üzerine oğlunu darp eden müdür yardımcısının odasına girmek isteyen anne Emine Y., kapıdaki memur tarafından içeri sokulmadı. Olaydan hemen sonra çocuğunu okuldan çıkaran anne Emine Y., hastaneden darp ve cebir raporu aldı. Raporda, “Sağ alnında 2 santim ödem, sol gözün altında 1 santim ödem, sol kolun iki yanında sıkışmaya bağlı lezyon” tespiti yapıldı. Anne Emine Y., oğlunu döven iki müdür yardımcısı ve olayı örtbas etmek isteye kişiler hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Durumu anlatmak ve şikâyetçi olmak için Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giden öğrenci velisine şube müdürü Coşkun Artan’ın, hastaneden alınan darp raporuna rağmen, “Bundan bir şey çıkmaz. En çok para cezası verirler. Uğraşmana gerek yok” dediği belirtildi.

Oğlum yüzde 50 işitme engelli

Emine Y. Müdür Yardımcısı Çağrı Özdemir’in iki yıldan beri oğluyla uğraştığını, Kürt kimlikleri nedeniyle kendilerine farklı muamele gösterildiğini, potansiyel suçlu gibi davranıldığını söyledi. Anne Emine Y., “Benim oğlum yaklaşık yüzde elli işitme engelli. Bu çocuk siyaseti nereden bilecek. Oğlumu hep ‘Sen dağa mı çıkacaksın’ diye sıkıştırıyorlar. Ben bu çocuğu okulda dövüp yüzünü gözünü morartsınlar diye mi doğurup büyüttüm? Adalet yerini bulana kadar şikâyetimi sürdüreceğim. Çocuğumun eğitim hakkını koruyacağım” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.06.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol