banner200
banner222
10 Eylül 2016 Cumartesi 08:23
EMO yeni ‘tek saat’ uygulamasına karşı uyardı: Faturalar
banner188
banner213
banner230

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, yaz saatinin kalıcı hale getirilmesiyle tasarruf sağlanamayacağına, hanelerin elektrik faturalarının artacağına dikkat çekti. Yaz ve kış saati uygulamasının devam etmesini öneren EMO, saat dilimlerinin de yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu`nun 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla yaz saati uygulaması kalıcılaştırılması tartışma yarattı. Hükümet kararın enerji tasarrufu sağlayacağını iddia ederken, EMO ise aksine elektrik tüketiminin artacağını savunuyor. Odanın konuya ilişkin değerlendirmesini yazılı bir açıklamayla duyuran EMO Yönetim Kurulu, yaptıkları çalışmaya göre yeni uygulamada geçerli kılınan GMT+3 saat diliminin kışın sabah saatlerinde aydınlatma ihtiyacı doğuracak olması nedeniyle uygun olmadığını ifade etti.

Batıda faturalar kabaracak

Yaz ve kış saati için belirlenecek noktanın tespitinde yüzölçümü dağılımıyla birlikte bölgesel olarak enerji tüketim miktarları da dikkate alınmalı. Hatta sektörel gelişmeler de değerlendirilmeli. Örneğin sanayinin gelişmiş olduğu Batı ile tarım ve tarımsal sulamanın önemli olduğu Doğu arasında elektrik tüketim zamanları açısından da farklılıklar bulunuyor.
Odanın çalışmalarına göre, yaz saatinin kalıcılaştırılması, kış aylarında mesainin başladığı sabah saatlerinde elektrik kullanım ihtiyacını artıracak. Ayrıca güneşin geç doğacağı Batı illeri aynı zamanda elektrik tüketiminin yoğun olduğu iller olması, hanelerin elektrik faturasının artmasına neden olacak. Vardiyalı çalışan sanayi sektörü bir yana bırakılırsa yapılan uygulama ancak akşam saatlerinde aydınlatma ihtiyacı ortaya çıkan küçük işyerleri ve ticarethaneler için görece sınırlı bir olumlu etki sağlayacak.


Tek saat uygulamasını şirketler mi istedi?

Diğer yandan özelleştirmeler sonrası üretici ve dağıtıcı şirketlerin kapasite fazlalığı ve buna bağlı olarak fiyat düşmelerinden yakındıklarına dikkat çeken EMO, “Bu koşullarda alınan kararla Türkiye’nin elektrik tüketimini artırmaya yönelik manipülatif bir şekilde şirketlerin çıkarına müdahale mi yapılmak isteniyor” sorusunun da küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

‘Yanlıştan dönülmeli’

EMO açıklamasında, “Hem ülkemizin boşa enerji tüketiminin önüne geçmek, cari açık üzerinde olumsuz etkiye sahip olan enerji yükünü artırmamak, hem de yurttaşların cebini yakan elektrik faturalarının kabarmasını önlemek için yapılan yanlıştan geri dönülmeli, yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmeli, saat dilimleri de en uygun noktayı belirleyerek yeniden düzenlenmelidir” çağrısı yaptı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.09.2016 08:23
Anahtar Kelimeler:
ElektrikCari Açık
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol