banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 17:44
Elazığ'da 2700 yıl öncesine tarihlenen 'rölyef' bulundu
banner188
banner213
banner230

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Nevruz Ormanları alanında Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ağaçlandırma çalışmaları sırasında bir taş buldu. İşçiler, taşın üzerindeki resimler bulunduğunu görünce Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verdi. Müze Müdürlüğü ekipleri ile Fırat Üniversitesi'nden öğretim görevlileri incelemelerde bulundu.

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, bulunan tarihi eserin, yöre açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Çıkan eser, müzeye götürüldükten sonra orada restoratörler çalışacak. Sonra üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacak. Yöre tarihine ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Şu anda bu eser hakkında konuşmak için biraz erken. Ama eski çağlara ait olduğu kesin. Bu eserin bulunması tamamen tesadüf. Orman aracının çalışması esnasında bulunmuş bir şey. Tabi kenarında mezar sandukası kırıkları falan da çıktı. Burası Harput'un eski yerleşim yeri olarak kullanıldığı için, buranın tamamının da belki ciddi anlamda araştırılıp, ileride SİT alanı olarak koruma altına alınması icap edecektir. Ama ilk olarak çıkan bu eserin buradan müzeye götürülmesi ve koruma altına alınması ve araştırmacıların üzerinde yeterince çalışması gerekiyor."

TARİHİ ESER AYAKLAR ALTINDA

2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen rölyefin çıkarma çalışmaları sırasında bir görevlinin, rölyefin üzerine çıktığı görüldü. Bir kenarının da kırıldığı görülen rölyef, Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Rölyefin tam olarak hangi döneme ait olduğu ve rölyef üzerindeki figürlerin de ne anlama geldiği araştırılacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 17:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol