banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Ağustos 2016 Perşembe 15:04
Eğitim Sen: Üyemiz Candan Badem serbest bırakılsın

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için hakkında soruşturma başlatılan, darbe girişimi sonrasında ise 3 aylık görevden uzaklaştırma cezası verilerek açığa alınan ve dün evinde yapılan baskının ardından "FETÖ’cü olduğu" ileri sürülerek gözaltına alınan Eğitim Sen üyesi Tunceli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Candan Badem için Eğitim Sen Dersim Şubesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya çok sayıda sendika üyesi katıldı. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Süleyman Güler, FETÖ’cülerle mücadele ve OHAL koşullarının hukuksuzluğa, keyfiliğe ve kendisi gibi düşünmeyenden intikam alma sürecine, fırsatçılığa dönüştürülmemesi gerektiğini vurguladı.

YÖK ve Tunceli Üniversitesi Rektörlüğü’nü daha önce uyardıklarını ve açığa alınan üyelerinin görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyleyen Güler, üyeleri Badem'in savcılığın sözlü talimatı ile gözaltına alındığını aktardı. Ellerinde bir belge olmayan YÖK ve üniversite yönetimlerinin hukuku yok sayan, fırsatçı yaklaşımlardan uzak durması gerektiğini vurgulayan Güler, "Rektörlüğün soruşturmadaki gayri ciddi ve gayri hukuki tutumunu kınıyoruz. Evrensel hukuk normlarına aykırı olarak masumiyet karinesini yok sayan bir yaklaşımla gözaltına alınan üyemiz Candan Badem derhal serbest kalmalı ve görevine iade edilmelidir” dedi. (D/Evrensel)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.08.2016 15:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177