banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Eylül 2016 Cuma 13:23
Eğitim Sen: 1 milyon öğrenci öğretmensiz kalabilir

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, yeni eğitim ve öğretim yılına ilişkin uyarıda bulunarak, “Son açığa almalarla, 1 milyon öğrenci öğretmensiz yeni eğitim ve öğretim yılına başlayacak. Bu durum okullarda kaosa yol açacak. AKP hükümeti öğretmenleri açığa alıp, muhalif herkesi 'terör suçu' ile bağlantılı göstererek, kendi işlediği suçların üstünü örtmeye çalışıyor” dedi. Karaca, öğrenci ve velileri de öğretmenlerine sahip çıkmaya çağırdı.

KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli 28 bin 163 öğretmenin ihraç edilmesinden sonra geçtiğimiz gün 11 bin 285 öğretmenin daha açığa alındığı duyuruldu. Öğretmenlerin sorgusuz sual siz işten atılıp açığa alındığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, sendikalarının genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya KESK Eş Genel Başkanları Lami Özgen ve Şaziye Köse’nin yanı sıra KESK'e bağlı sendikaların genel başkanları katıldı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, son açığa alınan öğretmenlerle beraber eğitim sisteminin yeni yılına kaosla gireceği uyarısında bulundu. Karaca, “1 milyon öğrenci yeni eğitim ve öğretim yılında öğretmensiz kalacak. Yeni dönem kaosa açılacak” dedi. AKP hükümetinin muhalif öğretmenlere yönelik tasfiye operasyonu yaptığını dile getiren Karaca, “Muhalif herkesi 'terör suçu' ile ilişkilendirerek, kamuoyu desteğini arkasına almaya çalışmakta, kendi işledikleri suçların üstünü örtmek istemektedir” diye konuştu.

ÖĞRENCİ VE VELİLERE ÇAĞRI

Karaca, açığa alınan Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin açığa alınmasına gerekçe olarak sendikal eylemlerin gösterildiğine dikkat çekerek, “Evrensel hukuk, temel hak ve özgürlükleri yok sayarak, doğrudan sendikal eylerimize yönelik olduğu ve büyük bir suç işlendiği açıktır. Sendikal eylemlerimizi suç kapsamına almanın kendisinin suç olduğu bilinmelidir” diye vurguladı. Yandaş basında sendika üyelerine yönelik karalama operasyonu yapıldığına dikkat çeken Karaca, “Masa başında haber yapanlarla ilgili en kısa sürede hukuki süreci başlatacağız” dedi. Öğrenci ve velileri, öğretmenlere sahip çıkmaya çağıran Karaca, “Ülkenin ve çocuklarımızın geleceğini karartmaya çalışan darbeci girişimlere karşı olan herkesi demokratik tepkisini göstermeye davet ediyoruz” diye belirtti.

'DARBE İÇİNDE DARBE'

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ise “AKP aslında darbe içinde darbeyi devam ettirmektedir. 1 taşla 5 kuş vurmaya çalışmaktadır. Şu an darbe olsaydı işçi ve emekçiler nelerle karşılaşacaktıysa, onu yaşamaktayız” dedi. Tarihten bu yana öğretmenlerin hükümetlerin hedefi haline geldiğinin altını çizen Köse, “Öğretmen hareketi bütün iktidarların hedefi halindeydi. Çünkü öğretmenler onların yaptıkları hukuksuzlukları ve yolsuzlukları deşifre etmektedir. Öğretmenleri işten atarak ve açığa alarak, kendi içlerindeki haksızlıkların ve hukuksuzlukların üstünü örtmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 09.09.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177