banner200
banner222
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:24
Efkan Ala: MİT bize haber vermeliydi
banner188
banner213
banner230

İçişleri Bakanı Efkan Ala 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Efkan Ala, darbe girişiminden nasıl haberi olduğuna ilişkin soruya ise, “Gece 23.00 sularında uçaktan indiğimde haberim oldu. Korumalar telefonu açınca ‘efendim darbe oluyormuş’ dedi. O arada tam MİT Müsteşarımızın aradığını gördüm. ‘Sayın Bakanım darbe oluyor’ dedi. Ondan sonra indik ‘tanklar havaalanına doğru geliyor' dediler” şeklinde cevap verdi. MİT’ten İçişleri Bakanlığı’na ‘darbe’ istihbaratının gelmediğini belirten Ala MİT’e yönelik, “şu an itibariyle samimiyetini sorgulayacak bir bilgimiz yok. Bize haber vermeliydi” dedi. İçişleri Bakanı Ala, emniyet mensuplarının da ağır silahları olacağını açıklayarak, “Polisin ağır silahları da olacak. Vardı daha önce, 28 Şubat'ta aldılar. Niye almışlar; sanki bu ülkede 12 Eylül olmamış, sanki 71, sanki 60 olmamış. Herkes artık sorunu kilimin altına itmeyi politika olmaktan çıkardı” dedi.

Sözcü'de yer alan habere göre darbe teşebbüsünün yaşandığı gece, Doğu'da mücadele eden Özel Harekat'tan bin 500'e yakınını Ankara'ya, bir o kadarını da İstanbul'a gönderdiğini ifade eden Ala, yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Uçaklar Ankara'ya inemedi ve İstanbul'a, Nevşehir'e indirerek kara yoluyla onları transfer ettik. İstanbul'daki, diğer yerlerdeki emniyet güçlerimiz gittiler duruma vaziyet ettiler, geri aldılar. Yani Türkiye ayaklandı bu alçakça darbe teşebbüsüne karşı. Bu akılsız, başkasının maşası olmuş bu güruhun Türkiye'ye vermek istediği zararı milimize eden bu birlikte karşı duruştu. 240'a yakın şehidimiz var; yani bu hepsinin ayrı bir özelliği vardır. Köylerden vatandaşlarımız inmiş; ‘Duyduk ki memlekette darbe var, memleketi ele geçirmeye çalışıyorlar, yine olsa yine gideriz.' Yani insanlar tankların önüne yattı, vatandaşımız tanklardan asker elbisesinin içine girmiş bu canileri çıkardı. Bilmediği halde tank kullanmaya çalıştı. Herkes seferber oldu. Bu da dünya tarihine geçen Türkiye'yi rezil duruma düşürmeye çalışanlara vurulan şamar, milletimizin tarihe yazdığı altın bir destandır.”

“TAM BİR MAŞA BU ÖRGÜT”

TSK'da bazı kişilerin ilişiklerinin kesilmesi için 30 Ağustos'un beklendiğini, tehlikeyi bertaraf etmek için alınan tedbirler için birçok birimde hassas davranılmadığını dile getiren Bakan Ala, “Adamı bir yerden bir yere gönderiyorsunuz, imkanı elinden alıyorsunuz. Çünkü devletin imkanı onun elinde kaldığı sürece devleti dinlemiyor. Birileri bu örgüt adına görevli gibi hissediyor kendini ve talimatı aldığı an harekete geçiyor. Bir yüzbaşı Jandarma Özel Harekat biriminde, oradaki Özel Harekat'tan da üst kademede görev yapan birisi. Oradan bir yüzbaşı diyor ki ifadesinde: ‘Bana soyadını bilmediğim Osman adında birisi Tandoğan'da verdi. Falanca gün şu olacak. Hazırlığınızı yapın.' Soyadını bile bilmiyor. Hücre şeklinde organize olmuşlar. 15 gün öncesinden bu işi söylediğini ifade ediyor. Bu yapı sonuçta kurumlar bu hassasiyetle davranmadığı zaman bu sonucu elde ettiler. 17-25 Aralık'tan önce Türkiye ciddi bir büyüme açıklamıştı. Şimdi de 2 ay önce yine 4,8'lik bir büyüme hızı açıkladık. Tam bir maşa bu örgüt” değerlendirmelerinde bulundu. Bakan Ala, emri 15 gün önce aldığını söyleyen yüzbaşının, darbe teşebbüsünün başında Fetullah Gülen olduğunu da itiraf ettiğini sözlerine ekledi.

“ÇOK AĞIR BEDELLER ÖDENEBİLİRDİ”

Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını belirten Ala, Türkiye'de tekrar darbe teşebbüsleri yaşanmaması için sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğini ifade etti. Yapılması gereken değişikliklerle ilgili batılı ülkelerden örnekler veren Ala, “Jandarma ve Sahil Güvenliği tamamen İçişlerine bağlıyoruz; bu aynı zamanda gücün bölünmesi demek. Bunları azımsamamak gerekiyor. 17-25 Aralık'tan sonra biz o İç Güvenlik Paketi'ni çıkarmasak, oradaki değişiklikleri yapmasak, kurumsal demokratikleşme yönündeki değişiklikleri yapmasak, Allah muhafaza çok ağır bedeller ödenebilirdi. Burada kişisel inisiyatiften çok, kurumsal açık, sistemin zafiyeti var, Türkiye'de sistem açığı var. Bir elde güç temerküzü olursa, orayı orada bulunan insanlar kötüye kullanmasa bile, orayı ele geçirmek için uluslar arası bazı odaklar, içeriden bazı odaklar, bazı maşaları kullanarak ya da doğrudan ele geçirmeye çalışabilirler. Çünkü orayı ele geçirdiklerinde sistemin tamamını ele geçiriyorlar. İngiltere'de, Amerika'da nereyi ele geçireceksiniz ki darbe yapasınız. Orada öyle bir imkan yok. ‘Şurayı alırsam, memleketin yönetimini ele geçirebilirim' diyebileceğiniz bir odak yok. O bakımdan, o odakların güçlerinin dağıtılması çok önemli” ifadelerini kullandı.

“YAŞ ADI ÜSTÜNDE ŞURA…”

“Öyle bir düzen kurmalıyız ki, Talat Aydemir'i mezardan çıkarıp ordunun başına getirseniz darbe yapamayacak durumda olması lazım” diyen Ala, şöyle devam etti:

“Bu nasıl olur: Biz birtakım şeyleri biliyoruz ama bazıları anayasal olarak tanımlanmış, değiştiremiyorsunuz. Amerika'da mesela kuvvet komutanları ayrı ayrı başkana bağlıdır, donanma komutanı ayrıca bağlıdır. Oradaki bir kurmay başkanı danışman statüsündedir. Bizde de tek yerden emir alan ama emir verdiği zaman her yere hüküm eden bir yapı olmamalıdır. Bu yapı değişik yerlerde olur. Mesela kuvvet komutanları, Genelkurmay Başkanlığı yeniden yapılandırılır. Okullar neden orada? Okulların insan kaynağını Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, başka bir yer yetiştirir sunar. Milletin çoluğu çocuğu liselere, üniversitelere gidiyor, alırsınız oradan yetiştirirsiniz. Başka ülkelerde de burada. Demokratik ülkelerde sistemi açarsınız, işler artık normal rayında yürür, kimsenin hayalinden bile geçmez böyle şeyler. Orada yapısal değişikliğe ihtiyaç var. Şimdi Jandarma ve Sahil Güvenliği ayırıyoruz mesela. Jandarmada ve Sahil Güvenlik'te generallerin terfisi ve tayinleri yine kararnameyle olacak, YAŞ'a girmeyecek. YAŞ, adı üstünde şura. Kanunlara bakarsanız normalde tavsiyede bulunur. Ama bizim sistemin kuruluşu itibariyle tepesinin üstünde duruyor sistem. Kanunda ‘tavsiyede bulunur' yazan yetkinin tamamını kullanıyor, ‘yetkili' yazan da formalite haline gelmiş. Yine üçlü kararnameyle atanıyor fakat kararname olmuş formalite YAŞ olmuş esas. Tepesinin üstüne duruyor sistem.”

“BİR DARBE ANAYASASIYLA YÖNETİLDİĞİMİZİ UNUTMAYALIM”

“Bizim anayasamızda Genelkurmay Başkanlığı Başbakana karşı sorumlu, bağlı bile değil. Bir darbe anayasasıyla yönetildiğimizi unutmayalım. 60'tan beri kaçıncı darbe ve darbe teşebbüsüdür. Her darbe ve darbe teşebbüsünde siyaset alanı terk etti ama bizim 2002'den beri siyaset her darbe teşebbüsünden sonra alana çıktı ve reform yaptı. 27 Nisan bildirisinden sonra, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 367 kararı bir darbe kararıdır. Ne yaptık; halka gittik ve ‘Cumhurbaşkanını bundan sonra halk seçecek' dedik. Sonra yine bir program daha oldu partiye karşı kapatma davası açtılar. Sonra yine halka gittik, bu sefer de anayasayı değiştirerek kapatmayı zorlaştırdık. Ondan sonra 17-25 Aralık oldu, İç Güvenlik Paketi'ni getirdik birçok şeyi değiştirdik. Şimdi de Allah'ın izniyle, ilk aldığımız kararlardan birisi Jandarma ve Sahil Güvenliği İçişleri Bakanlığı'na bağlamak” şeklinde konuştu.

“DARBE GİRİŞİMİ OLMASAYDI 130 GENERAL GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMAZDI”

Bir soru üzerine darbe girişimi olmasaydı 130 generalin görevden uzaklaştırılamayacağını söyleyen Ala, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ve TBMM'yi bombalayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele saldıranların isimlerinin belli olduğunu sözlerine ekledi.

“HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ KÜLLİYE VE TBMM’YE SEVK EDİLDİ”

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) savaş uçaklarıyla yapılan saldırıların nasıl durdurulduğunu anlatan Ala, “Beni MİT Müsteşarımız ve Emniyet Genel Müdürümüz gece aradı. ‘Meclis'i de, Külliye'yi de bombalıyorlar' dediler. Ben tekrar MİT'i ve diğer bir iki birimi aradım. Acaba kimde bunları durdurabilecek malzemeler, hava savunma sistemleri olduğunu sordum, oradan sevk ettik. Hem Külliye'ye hem Meclis'e sevk ettik. Bu sefer onlar durumun ciddiyetini anladı. Daha sonra oraları terk ettiler. Bu onların tahmin ettiği bir hareketti. Böyle bir rezil durum… O anda kararları çok ani ve kararlı şekilde vermelisiniz. TRT'yi işgal ediyorlar, Jandarmanın karargahı işgal edilmiş, Kara Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı işgal edilmiş durumda” şeklinde konuştu.

“BİZE BİRAZ DAHA ÖNCE GELSEYDİ DAHA HIZLI TEDBİR ALABİLİRDİK”

Darbe girişimi bilgisinin biraz daha erken alınması durumunda, daha hızlı tedbirler alınabileceğini kaydeden Ala, “Gece 23.00 sularında uçaktan indiğimde haberim oldu. Korumalar telefonu açınca ‘efendim darbe oluyormuş' dedi. O arada tam MİT Müsteşarımızın aradığını gördüm. ‘Sayın Bakanım darbe oluyor' dedi. Ondan sonra indik ‘tanklar havaalanına doğru geliyor' dediler. Orada bir karargah oluşturduk, meseleyi oradan yönetmeye başladık. Belediye Başkanını, Genel Müdürü aradım talimatlar verdik. Belediye Başkanı ve bizim parti genel başkan yardımcımızla da vatandaşın piyasaya çıkmasını, yolları tutmasını konuştuk. 21.30-22.00'ye doğru Emniyet'in de haberi olmuş. O zaman herkes haberdar olmuş zaten. Önceden bir istihbari bilgi yok. Bu husus bize biraz daha önce gelseydi, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde daha hızlı tedbirler alınabilirdi” değerlendirmelerinde bulundu.

“MİT BİZE HABER VERMELİYDİ”

MİT'in darbe girişimi haberini aldıktan sonra, istihbaratı doğrulayacak kadar bir değerlendirme yapamadığı için kendilerine haber vermediğini belirten Ala, “Saat 16.00 sularında MİT haberi almış. Kendisinin ifadesiyle, bunu hemen Genelkurmay'a bildirmiş. ‘Acaba bu doğru mudur, değil midir' diye bir değerlendirme yapılmış. Bütün bunları değerlendirip, ondan sonra ‘evet bu bir darbe girişimidir' denirse bize haber verilecek. Orada bir feraset bağlanması diyelim, başka türlü bir bilgiyle izah etme imkanımız şuanda yok. Eğer bu sonucu görseydi bize bildirirlerdi. Şuan itibariyle samimiyetini sorgulayacak bir bilgimiz yok. Bize haber vermeliydi, Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza haber vermeliydi. Demek ki haber verecek kadar bir değerlendirmeyi tamamlayamamış” ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminde istihbarat zafiyetinin olduğunu dile getiren Ala, “Burada bir zafiyet olduğunu söylemeyen kimse yok zaten. Burada bir eksiklik var. Bunun da yeniden yapılandırılması, dikkate alınması gerekir. Uzun dönemdir Türkiye'de biz hiçbir şey demeden millet birçok söylentiyi dile getiriyordu. Niye dile getiriyor; çünkü böyle bir imkan ve kabiliyet var. Bu oradaki kurumsal yapılardaki hassas davranmayı örtbas etmez. Alınır alınmaz bizlere haber verilmeliydi; çünkü çok büyük badireler atlattık. Bu meselelerde eğer biz gerekli reformları yapmazsak, 5 yıl 10 yıl sonra tekrar büyük bir sorunla karşı karşıya geliriz. Mesela gözaltına alınanlardan biri diyor ki, ‘1988 yılında sorular alınmıştır.' Aralarda da sorular alınmış mı bilmiyoruz. Böyle bir düzen olabilir mi? Bunun çaresi Genelkurmayı takip etmek mi; değil. Öyle bir düzenleme yapacaksınız ki, bunu yapamayacak. Savaş kararına Meclis karar verir. Mesela bir ülkeyle savaştığınız zaman, bu ayrılan kuvvetlerin tamamı derhal bir komutanın etrafında toplanır, gereken yapılır” diye konuştu.

BATI’NIN DARBE GİRİŞİMİ YORUMLARI

Darbe girişiminde dış bağlantılar olduğu iddialarını ve darbe girişiminin ardından batı medyası ve siyasetçileri tarafından yapılan yorumları değerlendiren Ala, “Büyük medeniyet olmak kolay olmuyor. Maalesef yakışıksız değerlendirmeler, lüzumsuz tartışmalar oluyor; bunların ciddiye alınır yanları yok. Bunları ciddiye alırsanız, çok değişik tavırla sözler söylemeniz lazım. Onu da yaparız da şimdi zamanı değil. Bu kadar ağır ihanet varken, artık onların gerçekten ciddiye alınıp da irdelenmesi bize zül geliyor” açıklamalarında bulundu.

“POLİSİN AĞIR SİLAHLARI DA OLACAK”

İçişleri Bakanı Ala, emniyet mensuplarının ağır silahlar edinip edinmeyeceği yönündeki soruya, “Polis kendi kullanacağı kadar ağır silah edilecek. Bir şey olup da olmamış gibi davranmak bizim politikamız değil. Güven ve inanmak işin bir kısmıdır. Öyle bir düzenleme yapacaksınız ki güvenilmeyen insan bile bir şey yapamayacak. Kötü niyetli birileri gelse bile, kötü niyetlerini gerçekleştirilemeyeceği sistemi getireceksiniz. Polisin ağır silahları da olacak. Vardı daha önce, 28 Şubat'ta aldılar. Niye almışlar; sanki bu ülkede 12 Eylül olmamış, sanki 71, sanki 60 olmamış. Herkes artık sorunu kilimin altına itmeyi politika olmaktan çıkardı. Böyle bir problemimiz var. 31 Mart vakasından beri bu millet kaç darbe yaşadı. Burada karşımıza aldığımız, her seferinde asker üniforması içerisine girebilen ya hain oluyor, ya teröristler oluyor böyle, ya başka niyetteki kimseler oluyor; bunların Türkiye'ye zarar vermesini önleyecek güç dengesini kuracaksınız” diye cevap verdi.

“BÜYÜKLERİN ELLERİNDEN, GENÇLERİN ALINLARINDAN ÖPÜYORUM”

Kripto FETÖ mensuplarının gizlendiği iddiaları karşısında “Bunlarda yalan, iftira, gizlenme var. Kendilerini gizlendikleri zaman görünmediklerini zannetme, herkesin açık açık konuştuğu konularda gizli haberleşiyormuş gibi durumlar, bir takım tutumlar hep var” değerlendirmesinde bulunan Ala, 15 Temmuz ve sonrasında demokrasiye sahip çıkan vatandaşlara, şöyle hitap etti:

“Her birini buradan büyük bir saygıyla selamlıyorum. Büyüklerin ellerinden, gençlerin alınlarından öpüyorum. Hepsinin bu memlekete yaptıkları katkı, çizdikleri yol en önemli husustur. Vatandaşımız demokrasi tarihi yazdı. Vicdanın, hainlerin elindeki silahtan daha güçlü olduğunu bütün dünyaya gösterdi. İnancın, alçakların tankından, tüfeğinden daha güçlü olduğunu gösterdi. Bir de yine vatandaşımız her şart altında kendi mukaddes gördüğü, çok önemsediği, asker elbisesi içerisine girmiş alçaklarla, teröristlerle, kendi yanında duran askerleri, devlet görevlilerini nasıl ayırdığını da gösterdi; ferasetiyle tarih yazı. Verdikleri iradeyi, kendilerinin dışında Allah'ın izniyle kimse alamaz, alamadı ama kendilerinin arzu ettiği, bir daha kendilerini bu duruma düşürmeyecek reformlar da yapılıyor, yapılacak.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.07.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol