banner200
banner222
22 Ağustos 2016 Pazartesi 13:04
Dünyanın en yaşlı omurgalısı: Köpek balığı
banner188
banner213
banner230

Yaklaşık 400 yaşında olan Grönland köpek balığı, yılda bir santimetre uzuyor ve ancak 150 yaşından sonra üremeye başlıyor.

Bilim insanları, dünyada en uzun ömre sahip omurgalının Grönland köpek balığı olduğunu belirledi.

Science dergisinde yayımlanan araştırmayı, Kopenhag Üniversitesi bilim adamları gerçekleştirdi. Hayvanların yaşını belirlemek için radyokarbon tarihleme yöntemi kullanılan araştırmada, yapılan testler dişi bir köpek balığının yaklaşık 400 yaşında olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, yaptığı araştırmada kazara balıkçıların ağına takılıp ölen 28 köpek balığını kullandı ve diğer hayvanların da yaklaşık 300 yaşında olduğunu saptadı.

Araştırma, Grönland köpek balıklarının yılda 1 santimetre uzadıklarını ve ancak 150 yaşından sonra üremeye başladıklarını da ortaya çıkardı.

Araştırmayı yöneten deniz biyoloğu Julius Nielsen, "Grönland köpek balıklarının olağanüstü hayvanlar olduğunu biliyorduk ancak araştırma sonuçları bizim için bile sürpriz oldu" dedi.

Nielsen, şu açıklamayı yaptı:

"Grönland köpek balıklarının göz mercekleri, özel bir madde içeriyor. Bu madde, metabolizma ile hiçbir reaksiyona girmeyen proteinler içeriyor. Yaşlarını belirlemek için bu dokuları kullandık. Hayvan henüz çok küçükken oluşan bu proteinleri karbon tarihleme yöntemiyle inceledik.

Yaklaşık 5 metre boyundaki dişi bir köpek balığından aldığımız proteinler, hayvanın yaklaşık 400 yaşında olduğunu gösterdi. Yöntem tam bir tarih vermediği için hayvanın en az 300, en fazla 500 yaşında olduğunu düşünüyoruz. Ama 400'lü yaşlarda olması en büyük olasılık."

Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki soğuk ve karanlık sularda yaşamlarını sürdüren Grönland köpek balıkları, hemcinslerine oranla çok daha yavaş yüzmeleriyle tanınıyor.

Daha önce bulunan en yaşlı omurgalı, 211 yaşındaki bir beyaz balinaydı.

En yaşlı hayvan 507 yaşında bir istiridye

Şimdiye kadar bulunan en yaşlı hayvan ise yumuşakçalar sınıfından 507 yaşındaki bir istiridyeydi. İstiridyeye Ming adı verilmişti. Çin'de 1500'lerde hüküm süren Ming Hanedanlığı sırasında dünyaya geldiği varsayıldığı için Ming adı verilen istiridye, 2006'da İzlanda'da bulunmuştu. Yaşı, her yıl kabuğunda oluşan çizgiler sayılarak belirlenmişti.

Okyanusların soğuk sularında yaşayan ve omurgasız hayvanlar sınıfında yer alan bazı süngerlerin ise binlerce yıl yaşadığı sanılıyor.
Kaynak: http://iflscience.com

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.08.2016 13:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol