banner200
banner222
20 Nisan 2016 Çarşamba 12:22
Dünyanın en yaşlı köpeği Maggie 30 yaşında öldü
banner188
banner213
banner230

Dünyanın en yaşlı köpeği olduğu sanılan 30 yaşındaki Maggie, Avustralya'da öldü, Maggie'nin yaşı insan yaşıyla 133'e tekabül ediyordu.

Avustralya çoban köpeği Maggie’nin sahibi, Victoria kentinde yaşayan çiftçi Brian McLaren’di. BBC'de yer alan habere göre; McLaren, yerel basına Maggie’nin Pazar günü uyuduğu sepetin içinde öldüğünü söyledi. McLaren, “30 yaşındaydı ama daha geçen hafta bile keyfi yerindeydi.

Çiftlikten ofise kadar yürüyerek gelebiliyordu. Hatta kedilere bile hâlâ hırlıyordu. Ama son iki günde çok kötüleşmişti. Fazla vakti kalmadığı anlaşılıyordu.” dedi. McLaren, sadık köpeği Maggie’yi kaybettiği için üzgün olduğunu söylese de köpeğin uzun bir yaşam sürmesinden dolayı memnun olduğunu da ifade ediyor. Maggie’nin yaşı tam olarak tespit ediliemiyor. Çünkü sahibi McLaren, köpeğin aşı karnesini daha yavruyken kaybettiğini anlatıyor. Ancak McLaren, Maggie’yi daha yavruyken aldığını ve o zamanlar oğlu Liam’ın 4 yaşında olduğunu anlatıyor. Liam McLaren şimdi 34 yaşında.

McLaren, Maggie’nin son yıllarında sağır olduğunu ve görme kabiliyetini de yavaş yavaş yitirdiğini anlatıyor. Resmi kayıtlarda dünyanın en yaşlı köpeği 1939′da 29 yaşında ölen çoban köpeği Bluey’di. Guinness rekorlar kitabında da yerini alan Bluey, 1910 yılında yine Avustralya’nın Vicoria kentinde doğup yaşamıştı.

Köpeklerin büyük kısmı 8 ila 15 yıl yaşıyor. 20 yılın üzerinde yaşayan köpeklereyse ender rastlanıyor ve bu uzun ömürlü köpekler daha çok küçük köpek cinsleri arasından çıkıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.04.2016 12:22
Anahtar Kelimeler:
ÇiftçiBbcAşıKöpek
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol