banner200
banner222
08 Haziran 2016 Çarşamba 10:23
Dünyaca ünlü şair Montgomery, İzmir'e ithafen şiir yazdı
banner188
banner213
banner230

Mekana ve coğrafyaya özel şiirler yazan ve dizelerini sıradışı yöntemlerle sergileyen dünyaca ünlü şair Robert Montgomery, Homeros'un destanlarında adı geçen İzmir'e ithafen satırlar kaleme aldı. Montgomery'nin İzmir'i anlatan dizeleri, şehrin yeni buluşma noktası Point Bornova'nın çatısında sergileniyor.

Kavuklar GY, Point Bornova Rezidans için İSTANBUL'74 işbirliğiyle, günümüz çağdaş sanatının en heyecan verici isimlerinden Robert Montgomery ile sanatsal bir proje gerçekleştirdi. Şiirin 21'nci yüzyılın çağdaş sanat dünyasında yeniden yer bulacağını savunan ve çalışmalarını kendine has üslubuyla sergileyen Robert Montgomery, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir'e ithafen iki dize yazdı. Montgomery'nin yazdığı ve tipografik bir yerleştirmeye dönüştürdüğü şiir, titiz bir çalışma ile Point Bornova'nın çatısına yerleştirildi. Özel ışıklandırması ile şehrin pek çok noktasından görünür hale gelen "QUIETLY BEFORE MORNING, THE SEA MUST HAVE DREAMED THE CITY" (Gün ağarmadan deniz, şehri sessizce hayal etmiş olmalı) dizeleri, Point Bornova'dan şehri selamlıyor.


Çalışmasının son halini ve çok etkilendiği İzmir'i ziyaret eden Robet Montgomery, İzmir'e özel çalışması ile ilgili olarak "On kelimeden oluşan bir şiir. Buradaki 'gün ağarmadan' tanımı benim için iki farklı anlam taşıyor. İzmir'de sessiz sakin bir sabah ve siz, insanlar henüz uykularından uyanmadan, denizin sesini işitiyorsunuz. Deniz hep oradaydı ve bu şehri sanki o hayal etti. 'Gün ağarmadan' tanımı aynı zamanda medeniyetin başlangıcını ifade ediyor. İzmir, Homeros'un destanlarında karşılaştığımız, çok eski bir şehir. Modern medeniyetin köklerini görebildiğiniz, gerçekten çok özel bir yer. Bu yüzden ona ithafen yazdığım şiirde zaman kavramını iki yönlü olarak ele almak istedim" dedi. Bu dizelerin yerleştirilebileceği en uygun mekanın tüm İzmir'i seyreden manzarasıyla Point Bornova'nın çatısı olduğunu söyleyen Montgomery "Şimdi bu çalışmamın İzmir'in en önemli yeni yapılarından birinin üzerinden şehre bakacağını düşünmek, beni çok heyecanlandırıyor" diye konuştu.

Point Bornova, mimarlık gruplarından HOK ve HOK'un Türkiye partneri Derin Yeşil tarafından İzmir'in deniz, dağ ve şehir konseptiyle tasarlandığını ifade eden Kavuklar GY Grup Başkanı Metehan Kavuk ise mimarisiyle dikkat çeken ve denizden dağa doğru uzanan Point Bornova'da konsept olarak İzmir'i esas aldıklarını ve projenin mimarisinin de şairin dizeleriyle örtüştüğünü belirtti. Kavuk, "Burası İzmir'in dünyaya açılacağı bir kapı; İzmir'in sadece alışveriş ve yaşam anlamında değil, modada, kültür ve sanatta da kalbinin attığı bir buluşma noktası olacak demiştik. Dünyaca ünlü bir şairin dizelerinin Point Bornova'da yer alması bu bakımdan son derece önemlidir. Bu dizeler ile Point Bornova İzmir'e mal olmuş bir sanat eserine dönüşmüştür" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.06.2016 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol