banner200
banner235
banner225
08 Haziran 2016 Çarşamba 12:43
Dünya Bankası büyüme tahminini düşürdü
banner188
banner213
banner230

Dünya Bankası 2016 yılı küresel büyüme hızı tahminini revize ederek önemli oranda düşürdü. Dünya Bankası’nın Washington’daki merkezinden yapılan açıklamada, ocak ayında yüzde 2,9 olarak tahmin edilen dünya ekonomisi büyüme hızının yüzde 2,4’e çekildiği belirtildi.

Dünya Bankası’nın raporunda büyüme hızının düşmesinde gelişmiş ülkelerdeki durgunluğa yakın ortamın ve hammadde fiyatlarındaki hareketsizliğin etkili olduğu kaydedildi. Hammadde ihracatına bağımlı kalkınma halindeki ülkelerin düşük fiyat seviyesinden olumsuz etkilenmesinin büyüme hızı tahminindeki düşüşün yarısını oluşturduğuna raporda yer verildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim hammadde ihraç eden ülkelerin, fakir kesimin hayat şartlarını düzeltebilmeleri için en kısa zamanda değişen koşullara adapte olmaları gerektiğini söyledi. Jim Yong Kim, “Yoksullukla mücadelenin itici gücü olan ekonomik büyüme hızının kesilmesinin ihracatçı ülkelerin gelişmesini frenlemesinden endişe duyuyoruz” dedi.

IMF DE KAYGILI

Dünya Bankası Başkanı kalkınma halindeki çoğu ülkede özel borçların artmasının da bir diğer endişe kaynağı olduğunu ve düşük faiz politikalarının borçlanmayı teşvik ettiğini söyledi. Dünya Bankası baş iktisatçısı Kaushik Basu, “kredi patlamasının geri dönüşü şüpheli kredi hacmini dört katına çıkarmasına şaşmamak gerektiğini” belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) de Nisan’daki ilkbahar raporunda dünya ekonomisiyle ilgili karamsar bir tahminde bulunmuş ve 2016 yılında global büyüme hızının yüzde 3,2’ye gerilemesinin beklendiğini duyurmuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.06.2016 12:43
Anahtar Kelimeler:
FaizIMF
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol