banner200
banner235
banner225
17 Ağustos 2016 Çarşamba 17:43
DOSAB Termik Santralinde FETÖ ilişkisi var mıdır ?
banner188
banner213
banner230

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) kurulması planlanan termik santrale ilişkin, "Bu santralin yapımında FETÖ'nün bir çıkarının bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır" dedi.
Sarıbal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, DOSAB yönetimi tarafından Bursa'ya kurulmak istenen termik santrale ilişkin açıklamalarda bulundu.
Yılda 524 bin ton kömür yakacak termik santral üretim tesisi yapılmak istendiğini hatırlatan Sarıbal, Bursa'nın havasının her geçen gün daha fazla kirleneceğini belirtti.
Santralin kurulacağı bölgede partikül kirliliğinin Bursa'daki sınır değerin beş kat üzerinde olduğuna dikkati çeken Sarıbal, böyle bir kirliliğin olduğu yerde kömürle çalışan santral kurulmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Yöneticiler tutuklandı

Sarıbal, DOSAB Başkanı ve eski Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferudun Kahraman'ın ve DOSAB yöneticilerinden Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında tutuklandığını hatırlattı.
DOSAB'ın bazı yönetim kurulu üyelerinin de örgütün finans ayağını oluşturan derneğe üye olduklarının iddia edildiğini söyleyen Sarıbal, şunları kaydetti:
"Bu santralin yapımında FETÖ'nün bir çıkarının bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Bu projenin tekrar FETÖ ve PDY ile ilişkilendirilerek yeniden görüşülmesi, alelacele verilen ve bizim tarafımızdan kesinlikle kabul görmeyen ikinci ÇED onay sürecinin yeniden başlatılmasını, baştan ele alınmasını ve halkın, sivil toplum örgütlerinin, akademik odaların, bilim dünyasının itirazlarının göz önüne alınarak, bu ÇED raporunun iptal edilmesini ve yapılmak istenen DOSAB Termik Santrali'nin bütünüyle reddedilmesini talep ediyorum." dedi.

ÇED’de şaibe

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın DOSAB için ikinci ÇED raporunun bir ay bile geçmeden vermiş olmasının akla sığacak bir uygulama olmadığını söyledi.
Çevre Şehircilik Bakanlığında yapılan açığa alma sürecinin bu anlamda ciddi şekilde gözlemlenerek ,araştırılarak varsa tüm ilişkilerin açığa çıkarılmasını sözlerine ekledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 17:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol